Öğütülmüş Keten Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Öğütülmüş Keten Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öğütülmüş Keten Tohumu, Öğütülmüş keten tohumu yağ oranı olarak çok zengin bir bitkidir. Tohumunun da bulunan bitkisel yağ oranı neredeyse %50 gibi çok yüksek orandadır, bu yüksek oran keten tohumunun kullanılmasında başta sağlık sektörü olmak üzere birçok sektörde kullanılmak için talep görmektedir. Omega 3 yağ asitleri bakımından da zengin olan keten tohumunun, insan sağlığına çok büyük yararları vardır.

Öğütülmüş keten tohumu faydaları nelerdir?

Kanser oluşumunu engelleyen yağ asitlerine sahiptir özellikle prostat, meme ve göğüs kanserlerine. Yüksek kolesterolü dengelemektedir Öğütülmüş keten tohumun menopoz sorunlarında özelikle vajinal kuruluk tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca başlangıç aşamasındaki diyabet hastalığındaki problemleri ortadan kaldırdığı söylenmektedir. Keten tohumunun içerisinde bol miktarda bulunan alfalinolenik asit türünün ise insan vücudundaki bağışıklık sisteminin güçlendirerek yabancı ve zararlı maddelere karşı İnsanları daha dayanıklı yapmaktadır. Öğütülmüş keten tohumunun yağları sayesinde sindirim sistemini hızlı çalıştırır, bununla birlikte içerisinde bulundurduğu maddelerin yardımı ile bünyedeki fazla yağların eritilmesine sebebiyet verir, bu sebepten kilo problemi olan insanların tüketmesi gereken bir besindir. Öğütülmüş keten tohumunun sinirleri yatıştırdığını belirten uzmanlarda vardır, sinir sistemini rahatlatılması için keten tohumunun tüketilmesi tavsiye ederler. Romatizma sorunu olan hastalarda hastalara, ağrıların olduğu yere keten tohumu yağının dışarıdan tatbik edilmesiyle tedavi uygulanır. Solunum yollarında öksürüğe karşı etkili ve balgam sökücü olduğu söylenilmektedir.

Öğütülmüş keten tohumu zararları nelerdir?

Her üründe olduğu üzere öğütülmüş keten tohumunu tüketilmesinde de kesinlikle aşıya kaçılmamalıdır, aşırı tüketilen besinlerin insan vücudunda yan etkiler yapabildiklerini unutmamamız lazımdır. Öğütülmüş keten tohumunun sağlıktan başka sanayi sektöründe de yararlanılır, bu bitkideki bezir yağı olarak tanımlanan bir yağ çeşidi boyacılık sanayinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Yağı alınmış keten tohumları ise hayvan yemi olarak kullanılmaktadır, yani keten tohumu yem sanayinde de kullanılmaktadır.

Keten tohumu için geçmişine bakacak, olursak dört-beş bin yıldan daha fazla insanlar tarafından kullanıldıkları bilinmektedir. İnsanların tarihte yıllar boyu keten tohumundan faydalandıklarını görebiliriz. Üretimi Dünyanın birçok bölgesinde yapılmıştır. Eski tarihlerde özellikle Mısırlıların keten tohumunun üretimine çok önem vererek uzun yıllar ticaretini yapmışlardır. Günümüzde ise keten tohumunu Dünyada en çok Rusya ve Polonya yetiştirmektedir.

Türkiye'de ise Anadolu'nun çoğu yerinde Karadeniz ve iç Anadolu'da daha fazla olmak üzere üretimi yapılmaktadır. Aktarlarda Öğütülmüş keten tohumunu ya da yağını çok uygun fiyatlara kolaylıkla bulabiliriz. Omega 3 yağını çocuklar ve ailemiz için mutlaka tüketmemiz gerektiğini ve bunu da öğütülmüş keten tohumları ile çok ucuz maliyetle mümkün olabilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keten Tohumu Besin Değerleri

Keten Tohumu Besin Değerleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keten Tohumu Sivilce Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Keten Tohumu Sivilce Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Keten Tohumu Cilt Lekeleri Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Keten Tohumu Cilt Lekeleri Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Keten Tohumu Yan Etkileri

Keten Tohumu Yan Etkileri

Keten Tohumu Kaç Kalori?

Keten Tohumu Kaç Kalori?

Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Güncel

Keten Tohumu Zararları

Keten Tohumu Zararları