Keten Tohumu Kolesterol Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Keten Tohumu Kolesterol Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Kolesterol ve kolesterolün önemi, damar ve kalp hastalıkları ülkemizde ve diğer ülkelerde ölüme ve kalıcı sakatlıklara yol açan yaygın hastalıktır. Ülkemizde altı milyon insanda kan kolesterol düzeyi sınırda yüksek (200-239 mg/dl) ve iki milyon insanda yüksektir (240 mg/dl). Gelişmiş ülkelerde ise ölüm sebepleri arasında kalp ve damar hastalıkları ilk sıralardadır ve yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şişmanlık benzeri problemlerin düzeltilmesi ile bu ölümler önlenebilir ya da geciktirilebilir. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü kalp ve damar rahatsızlıklarını 1 numaralı insan düşmanı ilan etmiştir. Kalp ve damar hastalıklarını kolaylaştıran faktörlere kardiyovasküler risk faktörleri ismi verilir. Kanda kolesterol ve LDL-kolesterolün yüksek olması hasta için bir risktir ve kolesterol yüksekliği kardiyovasküler risk faktörüdür. HDL-kolesterolün az olması da bir risktir. Bu hastalarda kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, damar tıkanması gibi hastalıkların meydana gelme olasılığı daha fazladır.

Keten Tohumu Kolesterol, OMEGA-3 (N-3) yağ asitleri barındıran besinlerin sağlığımız bakımından önemini belgeleyen araştırma sonuçları fazlalaştıkça, beslenme uzmanları, doktorlar ve tüketicilerin, keten tohumu ve balık yağına ilgileri arttı. Bu ürünlere yönelmenin artmasındaki diğer nedense, vücudun üretemediği N-3 yağ asitlerinin, kesinlikle dışarıdan besin yolu ile alınmasının gerekliliğidir.

Kolesterol İçin Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Kolesterol, kalp ve damar rahatsızlıkları çağımızın en büyük sağlık sorunudur. Kalp krizi de ölüm nedenleri arasında birinci sırada. Kolesterolün en etkin çaresi ve ilacı keten tohumu. Fakat toz halinde değil, tohum şeklinde yenecek hiç belirgin ve hissedilecek bir tadı yok. Sabahları aç bir şekilde bir tatlı kaşığı ya da çorba kaşığı kadar. Bu tarif ile bir yakınımın kolesterolü 300 seviyesinden 150'ye düştü. Doktoru da şaşırdı, inanamadı tetkiki tekrar istedi. Belirli hiçbir sakıncası yok. Fakat karaciğer problemi olanın aile hekimine danışması lazım.

Keten Tohumunun Diğer Amaçları

Keten tohumu ayrıca lif içerdiğinden peklik problemine kadar da (Bir bardak ılık su alınınca yedikten sonra) şekere, kansere ve şişmanlığa karşı etkindir. Ayrıca sigarayı bırakmış olan tiryakiler, bıraktıktan 2-3 ay sonrasında bir kaşık keten tohumunu 5 dakika bir cezvede kaynatıp bir bardak, şeker ekleyerek çay gibi sabah aç karına 15-20 gün müddetle içerlerse, kişinin ciğerlerindeki katran sökülüp balgam olarak atılıyor.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Güncel

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Güncel

Keten Tohumu İçeriği ve Besin Değerleri

Keten Tohumu İçeriği ve Besin Değerleri

Güncel

Keten Tohumu Nedir?

Keten Tohumu Nedir?