ketentohumu.gen.tr https://www.ketentohumu.gen.tr Keten Tohumu, Faydaları ve Yan Etkileri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ketentohumu.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Keten Tohumu Bebeklere Verilirmi https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-bebeklere-verilirmi.html Thu, 15 Nov 2018 21:19:41 +0000 Keten Tohumu Bebeklere Verilirmi, Doktora danışarak 24 ayını doldurmuş olan bebeklere verilebilir. Yapısında bulunan lignen, lif bileşenleri, B1, protein ve omega 3 sayesinde bebekler için çok fazla faydası bulunan, mineral ve vitam Keten Tohumu Bebeklere Verilirmi, Doktora danışarak 24 ayını doldurmuş olan bebeklere verilebilir. Yapısında bulunan lignen, lif bileşenleri, B1, protein ve omega 3 sayesinde bebekler için çok fazla faydası bulunan, mineral ve vitaminleri de içerisinde barındıran oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Keten tohumu kahverengi ya da altın renkli bir besindir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Keten tohumunun faydaları çok fazladır ancak, bebeklerin sindirim sistemi keten tohumunu parçalamakta zorlanacağı için keten tohumunu blender da ezerek vermenizde yarar vardır. 

Keten Tohumunun Bebekler İçin Faydaları: İçinde bulundurduğu sağlıklı yağ özleri ve besin kaynakları açısından keten tohumu bebekler için büyüme ve gelişme açısından sağlıklı besinler tüketmesi için oldukça önemlidir. Keten tohumu doğal müshil görevi görmektedir. Bebeklerde kabızlığa iyi gelir fakat alınması gereken miktardan fazlası verilirse bebekler için sindirim boşaltım sisteminin zarara uğramasına neden olacaktır. Bu sebeple keten tohumu verilirken ölçüsünün bilinerek verilmesi gerekmektedir. 

Keten Tohumu Bebeklere Verilirmi, Nasıl Verilmelidir
Keten tohumu mutlaka taze olarak tüketilmelidir.Keten tohumunu öğüterek kullanacaksanız kullanımdan hemen önce öğütülmelidir. Aksi takdirde öğütülerek bekletilirse etkisi azalır ve yağı acı bir tat almaya başlar. 24 ayını doldurmuş olan bebeğe günde bir çay kaşığı keten tohumu ya da keten tohumu ile yapılacak olan besinler verilebilir. Yalnız östrojen hormonunu çok salgılamayı tetiklemesi açısından keten tohumu doktora danışarak verilmelidir. Her gün iki çorba kaşığı keten tohumu 12 saat suda bekletilir. Bekletilen su ile birlikte kaynatılarak bebeklerin mamalarına ya da çorbalarına katılabilir. Bu yöntem kabızlık tedavisi açısından önemli bir uygulamadır. 
]]>
Keten Tohumu Çeşitleri https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-cesitleri.html Thu, 15 Nov 2018 23:48:02 +0000 Keten tohumu çeşitleri, Latincede çok faydalı bitki anlamına gelen linum olarak isimlendirilen keten, yaygın olarak tarımı yapılan ve çok değişik amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Günümüzde sağlık açısından oldukç Keten tohumu çeşitleri, Latincede çok faydalı bitki anlamına gelen linum olarak isimlendirilen keten, yaygın olarak tarımı yapılan ve çok değişik amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Günümüzde sağlık açısından oldukça faydalı olan keten tohumu tüm tıp camiası tarafından kabul edilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir bitki olan keten, ayrıca omega-6, musilaj, lignan ve A vitamini (beta) içerir.

Keten tohumu çeşitleri

Keten ayçiçek tohumu: Keten ayçiçeği içerdiği yüksek orandaki yağ miktarı sebebiyle bitkisel ham yağ üretimi bakımından çok önemli bir yağ bitkisidir. Keten ayçiçeği yağı beslenme değeri en yüksek olan yağlardan birisidir. Dünya bitkisel ham yağ üretiminin büyük bir kısmı ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Yağı çıkarıldıktan sonra geriye kalan küspede çok yüksek oranda protein bulunmaktadır. Bu sebeple karma yem üretiminde oldukça yaygın olarak kullanılır.

Ketencik tohumu: Ülkemizin yeni tanıştığı, Orta Avrupa’da ise uzun zamandır bilinen ketencik tohumu, Latince Camalina Sativa olarak isimlendiriliyor. Yüzde 37-40 oranında yağ içeren ketencik tohumundan, ayrıca yüzde 62 oranında küspe elde ediliyor ve bu küspenin protein değeri de yüzde 39’a varıyor.  Amerika’da uçak yakıtı üretiminde kullanılan ve çok değerli olması açısından Amerika’nın ihraç etmediği  bir bitki olan ketenciğin Türkiye’de üretimi için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Keten mısırözü tohumu: Dünya mısır üretiminin yüzde 92’sinden fazlası insan yiyeceği ve hayvan yemi olarak kullanılıyor. Yüksek bir enerji kaynağı olan mısırözü tohumu, daha çok gıda amaçlı mısırözü yağı üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca arta kalan posasından elde edilen mısırözü küspesi de hayvan yemi olarak yüksek besleyici özelliği ve sindirim süresince vücuda uzun süre enerji sağlamasıyla bilinmektedir. Rafine edilmiş mısırözü yağı 245 dereceye kadar ısıtıldığı zaman bile yanmayıp devamlı ısıya direnç gösterdiğinden ve okside olmadığı için kızartma işlerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. İçeriğinde bulundurduğu doymamış yağ asitlerinden dolayı hamilelik, büyüme, süt verme, normal cilt, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının devamı için en ideal tohumlardan biridir.

Keten aspir tohumu: Kışlık ve yazlık olarak iki biçimde ekimi yapılır. Kuraklığa dayanıklı bir bitki olduğu için Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde yetiştirilerek özellikle de buğday ile ekim nöbetine girebilme imkanına sahip bir tohumdur. Bünyesinde % 40-60 oranında yağ barındırır. Yağ asitlerine bakıldığında özellikle içerdiği yüksek linoleik asit ve oleik asit ile önemli bir yemeklik yağ statüsü kazanmıştır. Yemeklik yağ dışında üretim fazlası aspir yağı özellikle biodizel başta olmak üzere vernik, boya, cila ve sabun üretimlerinde de kullanım alanına sahiptir.

]]>
Ahmet Maranki Keten Tohumu Yağı https://www.ketentohumu.gen.tr/ahmet-maranki-keten-tohumu-yagi.html Fri, 16 Nov 2018 02:12:06 +0000 Ahmet Maranki Keten Tohumu Yağı, Keten Tohumu Yağı yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada faydaları ve yararlarıyla gündeme gelen bir bitkisel yağ türüdür. Keten Tohumunun tüketim yöntemi de ne için kullanılacağına g Ahmet Maranki Keten Tohumu Yağı, Keten Tohumu Yağı yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada faydaları ve yararlarıyla gündeme gelen bir bitkisel yağ türüdür. Keten Tohumunun tüketim yöntemi de ne için kullanılacağına göre değişebilmektedir. Şimdi Bu konuda sizlere keten tohumu nasıl kullanılmalıdır bunu anlattıktan sonra keten tohumunun yararları ve zararları ne olabilir bu konuyu izah edeceğiz.

Ahmet Maranki Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

Keten tohumunun tüketimi elde edilecek faydaya göre bir takım şekillerde olabilmektedir.

Keten tohumunu çiğnemek, keten tohumu önemli bir gıda maddesidir. Bundan dolayı da çiğnenebilir. Ancak yenirken bazı noktalara daha çok dikkat etmek gerekmektedir. Keten tohumu naturel olarak biraz sert bir yapıdadır. Bu sebep ile iyice çiğnenmediği takdirde tam manası ile sindirilemediği için tam olarak faydalanılmadan vücuttan dışarı atılabilir.

Öğütülmüş keten tohumunun kullanılış şekli, öğütülmüş keten tohumunu toz durumuna getirmek sureti ile suda eritmek tüketimi açısından rahatlık sağlar. Bu sayede öğütülmüş keten tohumu sindirimi daha kolay mümkün olacaktır. Öğütülmüş haldeki keten tohumu aynı esnada bal yoğurt salata gibi besinlere ilave edilmek ile veya hamurun içerisine konulmak yolu ile de tüketilebilir. Kek ve kurabiyelere keten tohumu konulması hoş bir aroma ve tat verdiği bilinir.

Keten Tohumu Yağının Yararları

 • Keten tohumu yağı kalbi iyi besler ve kalp damar rahatsızlıklarına karşı kalbi korur. Keten tohumu yağında yer alan yağ asitlerinin kötü kolesterolü düşürücü iyi kolesterolü ise artırıcı etkisi vardır. Keten tohumu yağı aynı esnada bağırsak çalıştırıcı ve cilt gençleştiricisi olan bir bitkisel yağdır. Eklem kireçlenmesine yönelik bitkisel çözüm olan keten tohumu yağı eklem romatizmasına, eklem sancılarına ve şişliklere iyi gelmektedir.
 • Yapılan araştırmalarda keten tohumu yağındaki hayvansal olmayan kimyasalların vücutta kanser hücrelerinin oluşmasına na engel olduğu ispat edilmiştir.
 • Mide ve bağırsaklarda meydana gelen bir takım rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.
 • Bağırsakları çalıştırır ve de kabızlığa karşı önleyicidir.
 • Kan şekeri değerlerini dengede tutar.

Ahmet Maranki keten tohumu yağı ne içerir

Ahmet Maranki Keten tohumu yağının diğer yiyecekler ile birlikte alınması Keten tohumunu veya yağını tüketirken suyla birlikte almak çok avantajlı olacaktır. Ancak tadını iyileştirmek amacı ile bal ve yoğurt ile birlikte karıştırılarak yenilmesinde herhangi bir sıkıntı yoktur. Prostat kanseri şüphesi olanlar hastalarda keten tohumu yağı kullanmanın büyük riski vardır. O nedenle prostat kanseri şüphesi konan erkekler kullanmamalı. Ahmet Maranki Keten tohumu yağı kadınlık hormonlarının salgı düzeylerini emziren anneler ve hamilelerde değiştirebilmektedir. Bu nedenle emzikli annelerin ve gebelik şüphesi bulunan bayanların keten tohumu yağı kullanmamaları tavsiye edilir ve önerilir.

]]>
Öğütülmüş Keten Tohumu https://www.ketentohumu.gen.tr/ogutulmus-keten-tohumu.html Fri, 16 Nov 2018 16:00:22 +0000 Öğütülmüş Keten Tohumu, Öğütülmüş keten tohumu yağ oranı olarak çok zengin bir bitkidir. Tohumunun da bulunan bitkisel yağ oranı neredeyse %50 gibi çok yüksek orandadır, bu yüksek oran keten tohumunun kullanılmasında ba Öğütülmüş Keten Tohumu, Öğütülmüş keten tohumu yağ oranı olarak çok zengin bir bitkidir. Tohumunun da bulunan bitkisel yağ oranı neredeyse %50 gibi çok yüksek orandadır, bu yüksek oran keten tohumunun kullanılmasında başta sağlık sektörü olmak üzere bir çok sektörde kullanılmak için talep görmektedir. Omega 3 yağ asitleri bakımından da zengin olan keten tohumunun, insan sağlığına çok büyük yararları vardır. 

Öğütülmüş keten tohumu faydaları

Kanser oluşumunu engelleyen yağ asitlerine sahiptir özellikle prostat,meme ve göğüs kanserlerine. Yüksek kolesterolü dengelemektedir Öğütülmüş keten tohumun menopoz sorunlarında özelikle vajinal kuruluk tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca başlangıç aşamasındaki diyabet hastalığındaki problemleri ortadan kaldırdığı söylenmektedir. Keten tohumunun içerisinde bol miktarda bulunan alfalinolenik asit türünün ise insan vücudundaki bağışıklık sisteminin güçlendirerek yabancı ve zararlı maddelere karşı İnsanları daha dayanıklı yapmaktadır. Öğütülmüş keten tohumunun yağları sayesinde sindirim sistemini hızlı çalıştırır, bununla birlikte içerisinde bulundurduğu maddelerin yardımı ile bünyedeki fazla yağların eritilmesine sebebiyet verir, bu sebepten kilo problemi olan insanların tüketmesi gereken bir besindir. Öğütülmüş keten tohumunun sinirleri yatıştırdığını belirten uzmanlarda vardır, sinir sistemini rahatlatılması için keten tohumunun tüketilmesi tavsiye ederler. Romatizma sorunu olan hastalarda hastalara, ağrıların olduğu yere keten tohumu yağının dışarıdan tatbik edilmesiyle tedavi uygulanır. Solunum yollarında öksürüğe karşı etkili ve balgam sökücü olduğu söylenilmektedir.

Öğütülmüş keten tohumu zararları

Her üründe olduğu üzere öğütülmüş keten tohumunu tüketilmesinde de kesinlikle aşıya kaçılmamalıdır, aşırı tüketilen besinlerin insan vücudunda yan etkiler yapabildiklerini unutmamamız lazımdır. Öğütülmüş keten tohumunun sağlıktan başka sanayi sektöründe de yararlanılır, bu bitkideki bezir yağı olarak tanımlanan bir yağ çeşidi boyacılık sanayinde ham madde olarak kullanılmaktadır.Yağı alınmış keten tohumları ise hayvan yemi olarak kullanılmaktadır, yani keten tohumu yem sanayinde de kullanılmaktadır. 

Keten tohumu için geçmişine bakacak, olursak dört-beş bin yıldan daha fazla insanlar tarafından kullanıldıkları bilinmektedir. İnsanların tarihte yıllar boyu keten tohumundan faydalandıklarını görebiliriz. Üretimi Dünyanın bir çok bölgesinde yapılmıştır. Eski tarihlerde özellikle Mısırlıların keten tohumunun üretimine çok önem vererek uzun yıllar ticaretini yapmışlardır. Günümüzde ise keten tohumunu Dünyada en çok Rusya ve Polonya yetiştirmektedir.

Türkiye de ise Anadolu'nun çoğu yerinde Karadeniz ve iç Anadolu da daha fazla olmak üzere üretimi yapılmaktadır. Aktarlarda Öğütülmüş keten tohumunu yada yağını çok uygun fiyatlara kolaylıkla bulabiliriz. Omega 3 yağını çocuklar ve ailemiz için mutlaka tüketmemiz gerektiğini ve bunu da öğütülmüş keten tohumları ile çok ucuz maliyetle mümkün olabilmektedir.
]]>
Keten Tohumu Neye İyi Gelir https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-neye-iyi-gelir.html Fri, 16 Nov 2018 16:22:59 +0000 Keten Tohumu Neye İyi Gelir, sağlık alanında şifalı bitkilerin, sadece özünden değil, birçok yerinden faydalanılmaktadır. Keten bitkisinin de tohumundan ve tohumundan çıkarılan yağından sağlık için çok fazla kullanı Keten Tohumu Neye İyi Gelir, sağlık alanında şifalı bitkilerin, sadece özünden değil, birçok yerinden faydalanılmaktadır. Keten bitkisinin de tohumundan ve tohumundan çıkarılan yağından sağlık için çok fazla kullanım alanı bulunmaktadır. Bu yazımda keten tohumu neye iyi gelir bunu anlatacağım. Genel olarak Keten tohumunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Şimdi keten tohumunun ne gibi faydaları olduğunu okuyarak birlikte öğrenelim;

Keten Tohumu Neye İyi Gelir
 • Keten tohumun antimantari, antimitoz, antioksidan özellikleri vardır.
 • Keten tohumunda bulunan müsilaj, bağırsak içinde su çekip şişmesi, mekanik müshil etkisi yapar. Ketenin bu tesiri göstermesi biraz vakit alır, ancak tahriş yapmaması önemli bir avantajdır. Yine bu özellik nedeniyle diğer müshil ilaçlarına göre daha uzun süre kullanılır. 
 • Yine müsilajın yumuşatıcı özelliğinden dolayı; mide ülseri gastrit, benzeri sindirim sistemi hasarlarında da kullanılır.
 • Öksürük, nezle, üşütme için bir çorba kaşığı keten tohumu, 3 fincan kadar suda on dakika kaynatılır; 3-5 dakika bekletilir, süzüldükten sonra içilirse bu hastalıklara iyi gelir.
 • Bu çayın oluşan buharı burundan teneffüs edilir.
 • Akciğer ve zatürre için 80 gr. keten tohumu, 40 gram rezene tohumu ile karıştırılarak birazcık sıcak suda lapa yapılır ve iki tülbent arasına konularak göğüs ve sırta yerleştirilir.
 • Ezik, çıban ve gece yanığının iyileştirilmesinde 80 gr. keten tohumuyla 40 gr ebegümeci lapası yapılır, yaran üstüne konur.
 • Kramp ve böbrek ağrısı için iki çay kaşığı keten tohumu, 6 fincan suyla 10 dakika kaynatılır, 5 dakika bekletilip süzülür.
 • Ayrıca felç, kanser, kolesterol düşürücü, unutkanlık önleme, bağırsak çalıştırma ve temizleme etkisi için uzmanlar, keten tohumunu sıvı şeklinde, salataların üzerine serpilerek, günde bir çorba kaşığı olarak tüketmeyi tavsiye ediyor.
 • Keten tohumunun, sağlık bakımından çok fazla yararı vardır. Yoğun miktarda lif, Omega3, Omega6 yağ asitleri, B12 vitamini, protein, mineral ve amino asit içeren keten tohumu, çoğunlukla mide ve bağırsak sistemindeki problemler, fazla kilo, yüksek kan şekeri, yüksek kolesterol, kemik zayıflığı, kalp, damar sağlığı, romatizmal hastalık, bazı cilt hastalıkları, yaralar ve solunum yolu rahatsızlıkları üzerinde olumlu tesir göstermektedir..
 • Keten tohumunun tokluk hissi uyandırarak zayıflatıcı özelliğe sahip olması nedeniyle özellikle kadınlara cazip gelmektedir. Bunun en önemli özelliği ise içerdiği Omega3 yağ asitlerinden kaynaklanıyor. Zayıflatıcı özelliği, kişinin daha az yemek yemesine yol açıyor. Tıpkı balık gibi etkisi bir var keten tohumunun, günde 1 yemek kaşığı kadar yenildiğinde ayda ortalama 4-5 kilo verdirebilir. Tabii ki bu, kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye de değişir. Bu konuda bir uzmana danışmak çok önemlidir.
Bunlardan ayrı olarak keten tohumunun diğer faydaları ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

Keten Tohumunun Diğer Faydaları:
 • Mide-bağırsak problemlerine çok iyi gelir
 • Bağırsakları yumuşatarak kabızlığı önler
 • Kemikleri güç verir. çoğunlukla menopoz dönemi için yararlıdır. Menopoza bağlı yakınmaları azaltır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 • Kalp-damar hastalıklarına koruma sağlar.
 • Kolesterol, şeker seviyesini dengede tutar
 • Yüksek tansiyonu düşürme
 • Romatizmal hastalıkları önleme
 • Sinir sistemini güçlendirme
 • Hafızayı güçlendirme
 • Konsantrasyon bozukluğunu giderir. Odaklanmayı sağlar
 • Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığı için iyidir
 • Merhem gibi kullanılarak yaraları çabuk iyileştirir
 • Egzama ve sedef hastalıkları için kullanılır
 • Nasırlar için kompres olarak kullanılır
 • Solunum yolu hastalıklarına olumlu tesir eder
 • Ruhsal bozukluğa iyi gelir
 • Öksürüğü keser
 • Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti sıkıntıları için gargara gibi kullanılır
 • Sanayide lifler]]> Keten Tohumu Kolesterol https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-kolesterol.html Sat, 17 Nov 2018 08:36:41 +0000 Keten Tohumu Kolesterol ve kolesterolün önemi, damar ve kalp hastalıkları ülkemizde ve diğer ülkelerde ölüme ve kalıcı sakatlıklara yol açan yaygın hastalıktır. Ülkemizde altı milyon insanda kan kolesterol düzeyi s Keten Tohumu Kolesterol ve kolesterolün önemi, damar ve kalp hastalıkları ülkemizde ve diğer ülkelerde ölüme ve kalıcı sakatlıklara yol açan yaygın hastalıktır. Ülkemizde altı milyon insanda kan kolesterol düzeyi sınırda yüksek (200-239 mg/dl) ve iki milyon insanda yüksektir (240 mg/dl). Gelişmiş ülkelerde ise ölüm sebepleri arasında kalp ve damar hastalıkları ilk sıralardadır ve yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şişmanlık benzeri problemlerin düzeltilmesi ile bu ölümler önlenebilir ya da geciktirilebilir. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü kalp ve damar rahatsızlıklarını 1 numaralı insan düşmanı ilan etmiştir. Kalp ve damar hastalıklarını kolaylaştıran faktörlere kardiyovasküler risk faktörleri ismi verilir. Kanda kolesterol ve LDL-kolesterolün yüksek olması hasta için bir risktir ve kolesterol yüksekliği kardiyovasküler risk faktörüdür. HDL-kolesterolün az olması da bir risktir. Bu hastalarda kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, damar tıkanması gibi hastalıkların meydana gelme olasılığı daha fazladır.

  Keten Tohumu Kolesterol, OMEGA-3 (N-3) yağ asitleri barındıran besinlerin sağlığımız bakımından önemini belgeleyen araştırma sonuçları fazlalaştıkça, beslenme uzmanları, doktorlar ve tüketicilerin, keten tohumu ve balık yağına ilgileri arttı. Bu ürünlere yönelmenin artmasındaki diğer nedense, vücudun üretemediği N-3 yağ asitlerinin, kesinlikle dışarıdan besin yolu ile alınmasının gerekliliğidir.

  Kolesterol İçin Keten Tohumu Faydaları

  Keten Tohumu Kolesterol, kalp ve damar rahatsızlıkları çağımızın en büyük sağlık sorunudur. Kalp krizi de ölüm nedenleri arasında birinci sırada. Kolesterolün en etkin çaresi ve ilacı keten tohumu. Fakat toz halinde değil, tohum şeklinde yenecek hiç belirgin ve hissedilecek bir tadı yok. Sabahları aç bir şekilde bir tatlı kaşığı ya da çorba kaşığı kadar. Bu tarif ile bir yakınımın kolesterolü 300 seviyesinden 150 ye düştü. Doktoru da şaşırdı, inanamadı tetkiki tekrar istedi. Belirli hiç bir sakıncası yok. Fakat karaciğer problemi olanın aile hekimine danışması lazım.

  Keten Tohumunun Diğer Amaçları

  Keten tohumu ayrıca lif içerdiğinden peklik problemine kadar da (bir bardak ılık su alınınca yedikten sonra) şekere, kansere ve şişmanlığa karşı etkindir. Ayrıca sigarayı bırakmış olan tiryakiler, bıraktıktan 2-3 ay sonrasında bir kaşık keten tohumunu 5 dakika bir cezvede kaynatıp bir bardak, şeker ekleyerek çay gibi sabah aç karına 15-20 gün müddetle içerlerse, kişinin ciğerlerindeki katran sökülüp balgam olarak atılıyor.

  ]]>
  Keten Tohumu Emziren Anneler Kullanabilirmi https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-emziren-anneler-kullanabilirmi.html Sun, 18 Nov 2018 08:35:50 +0000 Keten tohumu emziren anneler kullanabilir mi, bilindiği gibi emzirme aşamasında olan bir anne için aldığı besinler ve gıdaları tüketirken sütünün artması ve daha kaliteli olması için sağlıklı beslenmeye dikkat eder. Günlük Keten tohumu emziren anneler kullanabilir mi, bilindiği gibi emzirme aşamasında olan bir anne için aldığı besinler ve gıdaları tüketirken sütünün artması ve daha kaliteli olması için sağlıklı beslenmeye dikkat eder. Günlük ve taze olan sebzeler, meyveler, bol gıdalı posalı ve bir çok bitkinin doğal besin kaynaklarından olan keten tohumu gibi emziren annelerin bunları tüketmeleri gerekir. Annelerin bir çoğu keten tohumu kullanırken tereddüt edebilir. Fakat keten tohumu, omega 3 yağ asitleri olarak en iyi besin kaynaklarındandır. Emziren anne adayları için kullanılması mümkündür.

  Vücudumuzun gün içerisinde yağ asitlerine ihtiyacı vardır, ve bu durum en çok emziren anneler için önemlidir. En çok keten tohumunda bulunan yağ asitleri emziren anneden  bebeğine geçerek daha sağlıklı gelişmesini sağlamaktadır. Vücudumuz açısından faydalı olan keten tohumu özellikle hamile ve emziren annelerin günlük kullanılacak miktarı bilmesi gerekir. 

  Keten tohumu emziren anneler kullanabilir mi Emziren anneler keten tohumu kullanabilir çünkü sütün kalitesini artırıyor. Emziren anneler için keten tohumu kullanılması sakıncalı değildir. Her sağlıklı sebze, meyve, ayrıca keten tohumu olarak kullanılan bitkilerin zararı olmamasına rağmen kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü faydası olan her şeyin çok tüketilmesi durumunda zararı olabilir. Bilindiği gibi anne sağlığına önem verdiği gibi bebeğinin sağlığına da önem verir. Keten tohumu emziren annelerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve bebeğin gelişimi açısından da oldukça etkilidir. Keten tohumunu emziren anneler çiğ olarak yada yoğurt ile tercih etikleri gibi tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Keten tohumunun faydaları saymakla bitmez, emziren annelerde çay olarak ta tüketmelerinin bir zararı yoktur. Oldukça sağlık açısından yararı olan keten tohumu içinde  B12 vitamini içermesi nedeni ile emziren annelerde sütün daha besleyici ve yağlı olduğu görülmüştür. 
  ]]>
  Keten Tohumu Bal Karışımı https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-bal-karisimi.html Sun, 18 Nov 2018 11:09:01 +0000 Keten tohumu bal karışımı halk arasında "her derde deva" diye nitelendirilen karışımlardan biridir. Keten tohumu kabızlığa ve öksürüğe iyi geldiği gibi kansere de iyi geldiği bilinen mavi veya sarı çiçekli bir bitki ol Keten tohumu bal karışımı halk arasında "her derde deva" diye nitelendirilen karışımlardan biridir. Keten tohumu kabızlığa ve öksürüğe iyi geldiği gibi kansere de iyi geldiği bilinen mavi veya sarı çiçekli bir bitki olan ketenden elde edilir. Keten ise genellik yaz aylarında özellikle tohumu ve lifi için kültür bitkisi olarak ve doğal olarak yetiştirilir. Keten tohumu tadı yavan olduğundan genellikle kavrulduktan sonra ezilir ve kahve gibi tüketilir. Ağrıyı azaltmak için birebir olduğundan kadınlar adet döneminde tüketir. Keten tohumunun tüketiminin dezavantajlarından biri acımsı tadı olduğu için bal ile karıştırılarak tüketilmesi bilinen ve sıkça uygulanan bir yöntemdir. 

Keten tohumu bal karışımı ne zaman kullanılmalı

Taze tohumlar kavrulup ezildikten sonra ağzı sıkıca kapanmış, hava almayan, bir kavanoza konulup kışa kadar bekletilir. Kışın aileden kim grip olursa ona hemen keten tohumu bal karışımı içirilir ve hasta kişi kısa sürede eski sağlığına kavuşur. Çok güçlü bir antioksidan olduğu için daha çok kışları sert geçen yerlerde kışın tüketilmesi önerilir. İçerdiği yüksek enerji sebebiyle vücudu sıcak tutar.

Keten tohumu bal karışımı nasıl tüketilir

Türkiye'de üretim alanı yüksek olan ketenden elde edilen tohum yetişme alanına paralel olarak güney kesimlerinde daha çok tüketilir. Orta Anadolu' da da çok sık tüketilir. En çok tüketilme şekli ise başka bir içecek ile karıştırmaktır. Süt ve kahveye karıştırılarak tüketilen keten tohumu, bal ile karıştırılınca gribe iyi geldiği için grip olmayanlar bile kışları her sabah tüketebilirler. Zaten çok küçük ölçeklerde bir tatlı kaşığı kadar tüketmek bile mucizeler yaratır. 

Keten tohumu bal karışımı kimler tarafından tüketilmelidir 

Karışımı içen insanların daha güçlü ve sağlıklı olduğu aşikar olmasına paralel olarak ağır spor yapanlara önerilmektedir. İçerdiği yüksek lifli yapı ve proteinle tam bir sporcu yiyeceği olan keten tohumu bal ile karıştırıldığında etkisini daha da arttırarak tüketen kişiye güç kaynağı olarak geri döner. Keten tohumu bal karışımı tüketen sporcu tekrar sayılarını standart yaptığı halde kas kütlesinin daha çok arttığını görecektir. Hemen hemen her şeye ve herkese faydası olan bu karışımı sadece 3 yaşından küçük bebeklere vermemek gerekmektedir. Çünkü hem bal hem de keten tohumu küçük yaştaki bebeklerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir ve hassas midelerde ağrılara neden olabilir. Daha büyük yaştaki çocuklarda ise keten tohumu bal karışımı verilmeden önce toz haline getirilmiş keten tohumu ile bal bileklere sürülmeli ve yarım saat bekletilmelidir. Eğer kızarıklık olmuyorsa aynı işlem dudaklara da uygulanmalıdır. Kızarıklık olmadığı takdirde çocuk karışımı tüketebilir. Aksi takdirde kızarıklığa neden olan karışım mideyi de tahrip edebileceği öngörüldüğü için tüketilmemelidir. Ayrıca bazı ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalı olduğu için ne kadar doğal içerikli bir karışım olsa da doktora danışmakta fayda vardır. 
]]>
Keten Tohumu Maskesi https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-maskesi.html Sun, 18 Nov 2018 23:57:47 +0000 Keten tohumu maskesi, Keten tohumu maskesi bir çok bayanın kullandığı ve pek çok olumlu sonuçlar aldığı bir maske çeşididir. Özellikle çil problemi yaşayan bayanların tercih ettiği keten tohumu maskesi, 3-4 gün arayla kullan Keten tohumu maskesi, Keten tohumu maskesi bir çok bayanın kullandığı ve pek çok olumlu sonuçlar aldığı bir maske çeşididir. Özellikle çil problemi yaşayan bayanların tercih ettiği keten tohumu maskesi, 3-4 gün arayla kullanılması önerilmektedir. Bir çok cilt sorununu tedavi edebilen özelliğe sahip keten tohumu maskesi hem uygun hemde evde uygulanabildiği için avantajlıdır. Genel anlamda bayanlara sunduğu avantajları sayesinde yüzünüzle alakalı sevmediğiniz pek çok sorunu düzeltebileceği gibi, her türlü problemle savaşmada da yardımcı bir maske olarak bilinmektedir. Cilt lekeleri, sivilcelenme, güneş lekeleri ve daha bir çok problem ile savaşabilen keten tohumu maskesi koyu lekeler içinde bayanlara çözüm sunan bir maske çeşididir. Ayrıca kişide bulunan yaşlanma kırışıklıklarını giderebilen, ciltte bulunan kızarıklıkları onarıcı ve yenileyici özelliğe sahip olan keten tohumu maskesi evinizde kendi ellerinizle yapabileceğiniz bir maskedir. Maliyetsiz ve zahmetsiz bir maske olan keten tohumu maskesi kolayca uygulanan ve bir çok cilt sorununun giderilmesinde size yardımcı olan bir maskedir. Bayanların zaman içerisinde yüzde veya vücutta oluşan çillerinden kurtulması keten tohumu maskesi ile mümkün olabilmektedir. Bu maske kişide bulunan doğum lekeleri ile ve güneş lekeleri ile de ayrıca savaşmaktadır. Genellikle günümüz kadınları 24 yaşından sonra cilt lekelenmeleri ve cilt sorunları ile karşılaşmaya başlamaktadır. Bir çok çözüme başvuran bayanlar çoğu zaman keten tohumu maskesinde çözüm bulmaktadır.işte keten tohumu maskesi hazırlanışının tarifi.

Keten tohumu maskesi için gerekli olan malzemeler:
 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1 çay bardağı su
Keten tohumu maskesi hazırlanışı: Öncelikle küçük bir tava içerisine suyu ekleyin ve ocağın altını yakın. Suyun içerisine keten tohumunu ekleyerek karıştırın. Su ve keten tohumu karışımı kaynayınca ocağın altını en kısık dereceye getirin ve kaynatmaya devam edin. Su ve keten tohumu kaynadıkça kıvam alacaktır. Keten tohumu su karışımı kaymak kıvamına gelince ocağın altını kapatın. Hazırlanan maskeyi ocaktan alın ve soğuması için bekletin. Soğuduktan sonra cildinize keten tohumu maskesini uygulayabilirsiniz. Cildinizin tüm yüzeyine maskeyi uygulayın. Fakat göz kapaklarına, göz çevresine, açık yara olan bölümlere ve dudak üzerine gelmeyecek şekilde maskeyi uygulayabilirsiniz. Cilt üzerinde keten tohumu maskesi 30 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yüzünüzü durulama yapabilirsiniz. Keten tohumu maskesini haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Böylelikle bir çok cilt sorunundan kurtulabilirsiniz.
]]>
Keten Tohumu Unu https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-unu.html Mon, 19 Nov 2018 05:49:03 +0000 Keten tohumu unu, Keten bitkisinin tohumları ortalama 50 cm ile 100 cm uzunluğu arasında değişmektedir. Keten tohumu genellikle Akdeniz ikliminde yetişmektedir. Uç kısımlarında sivri yaprakları vardır. Keten tohumu bitkisinin çi Keten tohumu unu, Keten bitkisinin tohumları ortalama 50 cm ile 100 cm uzunluğu arasında değişmektedir. Keten tohumu genellikle Akdeniz ikliminde yetişmektedir. Uç kısımlarında sivri yaprakları vardır. Keten tohumu bitkisinin çiçekleri ise mavi renktedir. Yaz aylarında meyve vermeye başlayan ve meyvesinin yanında 2 tane tohum veren keten tohumu bir çok sebeple kullanılmak için öğütülerek un haline getirilmektedir. Keten tohumu unu bir çok açıdan kişi vücuduna fayda sağlamaktadır. Keten tohumu unu B12, omega 3 ve lif açısından oldukça zengindir. Protein ve yağ açısından da zengin bir kaynak olan keten tohumu unu salatalarda, yoğurtlu mezelerde, ve ekmek yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca evde yapılan keklerde, poğaçalarda ve daha bir çok ev yemeğinde keten tohumu unu kullanılmaktadır.

Keten tohumu unu faydaları:
 • Kilo vermeye yardımcıdır: Keten tohumu unu içeriğinde bulundurduğu bileşenler sayesinde kişi vücudunda bulunan gereksiz yağların eritilmesinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca bağırsakları çalıştırarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır.
 • Kabızlık sorununa çözüm olarak bilinir: Keten tohumu unu hiçbir yan etkisi olmadan tamamen doğal ve organik bir besin olma sebebi ile kabızlık sorununu en uygun bir şekilde yok edebilmektedir. Çok iyi bir müshil görevi üstlenmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir: Keten tohumu ununun içerdiği bol miktardaki omega 3 ve omega 6 yağları bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır. Ayrıca alfa-linolenik asit, vücut için ve bağışıklık sistemini yabancı maddelere karşı güçlendirmektedir.
 • Diyabet sorunlarına iyi gelmektedir: Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilen keten tohumu unu henüz ilerlememiş ve şiddetli olmayan diyabet problemlerini ortadan kaldırdığı söylenmektedir. Bunun yanı sıra kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kanser hastalıkları ile mücadele etmektedir: Özellikle meme kanserine iyi geldiği keten tohumu unu liganan adında bir madde içermektedir. Bu maddenin kanser ve kanser çeşitlerini engelleyici özelliği bulunmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar liganan maddesinin kansere neden olan hücreleri ve tümörleri ortadan kaldırdığı açıklanmıştır. Fakat insanlar üzerindeki etkisi hakkında henüz bir bilgi verilmemiştir.
 • Kişide bulunan yüksek kolesterolü dengeler: Keten tohumu ununun bünyesinde barındırdığı omega 3 ve omega 6 kolesterol üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Keten tohumu unu içerdiği bu yağlar sayesinde kişi vücudundaki kötü kolesterol sağlıklı seviyelerde korunabilmektedir.
 • Menepoz sorunlarını ortadan kaldırır: Yapılan çalışmalar sonucunda keten tohumu ununun menepoz sorunları için şifa olduğu kanıtlanmıştır.
 • Kadın hormonlarını dengeler: Keten tohumu unu kadın hormonlarını düzenleyen ve dengeleyen bir madde içermektedir. Bu maddenin adı lignans maddesidir. Lignans maddesi kadınlarda doğurganlığı arttırmakta büyük rol oynamaktadır.
 • Metabolizmayı güçlendirir: Keten tohumu unu vücudun genel anlamda düzgün çalışması için gerekli olan B vitamini, manganez ve magnezyum içermektedir. Bu vitamin ve elementler yardımı ile keten tohumu unu, genel anlamda tüm vücut işleyişinin yerine getirilmesinde yardımcı bir üründür. Ayrıca kemik ve iskelet sağlığında keten tohumu ununun sağladığı fayda oldukça önemli bir etkendir.
 • Keten tohumu kalp sağlığını da korur: Keten tohumu unu iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kolesterol ve kan şekerini düzenleyen keten tohumu unu böylelikle kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçmektedir. Keten tohumu unu kalp hastalıkları ve kalp hastalıklarından kaynaklı felç risklerini azaltmaktadır.
 • Sindirim sistemi sağlığına iyi gelmektedir: Keten tohumu unu içerdiği diyet lifler,sayesinde sindirim sistemi için çok faydalıdır. Keten tohumu bol miktarda içerdiği lif sayesinde sindirilmesi zor olan besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlamaktadır. Sindirim sisteminin aşırı yorulmasına]]> Keten Tohumu Kürü https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-kuru.html Tue, 20 Nov 2018 05:20:15 +0000 Keten Tohumu Kürü, Keten tohumu kürü vücudumuzdan iki farklı konuda bize faydalıdır.Keten tohumu kürü kolonu temizler ve vücudun yağ yakmasını sağlar. Keten tohumu kürü kolonun vücudumuzdaki görevlerini yerine getirmesinde Keten Tohumu Kürü, Keten tohumu kürü vücudumuzdan iki farklı konuda bize faydalıdır.Keten tohumu kürü kolonu temizler ve vücudun yağ yakmasını sağlar. Keten tohumu kürü kolonun vücudumuzdaki görevlerini yerine getirmesinde kolaylık sağlamaktadır. Keten tohumu kürü sayesinde kabızlık, diyabet, böbrek veya karaciğer hastalıkları engellenir. Ayrıca kanser çeşitlerini önler. Keten tohumu saç ve tırnak uzaması aşamasındaki problemleri, yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Keten tohumu Küründe ki Omega 3, yağ asidi sayesinde östrojen hormonunun uyarıcı etkisi sağlanır. Keten tohumu kürü ile kan basıncı düzenlenir. Keten tohumu kürü ile yağ metabolizması, kalsiyum ve enerji metabolizması dengelenir. Keten tohumu kürü içerisinde yüksek oranda lif bulundurmaktadır. Bu lifler sayesinde kilo vermek, kolesterolü düşürmek, kabızlığı önlemek daha kolaydır. Keten tohumu kürü ilk zamanlarda Müshil olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise tokluk hissi verdiği ortaya çıkınca zayıflama amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır.

  Keten Tohumunun Besin Değeri

  Bir çorba kaşığı keten tohumunda 36 kalori vardır. Yağ oranı ise 105 kaloridir. Yüksek oranda lif içerir. Omega 3, omega6, Omega 9 içermektedir. Ayrıca içerisinde protein, vitamin, mineraller ve Amino asitler bulunmaktadır.

  Keten Tohumu Kürünün Faydaları

  Stres, diyabet, sıvı tutulması, depresyon, alerji, görme problemlerinde faydalıdır.

  Keten Tohumu Kürünün Zararları

  Hamile ve süt veren bayanlar kesinlikle bu dönemde keten tohumu kürünü kullanmamalıdır. Keten tohumu ham ve olgunlaşmamış durumdayken tüketilmemelidir. Keten tohumu kürü karın ağrısı, bulantı, kusma yapabilir. Bu yan etkileri engellemek için bol su içilmelidir.

  Kabızlık İçin Keten Tohumu Kürü

  Kabızlık için keten tohumu küründe, keten tohumu ezilir. Bir bardak kaynar su içerisinde 2 tatlı kaşığı keten tohumu konulur ve kaynatılır. Günlük 100-150 milim içilir. Günde bu kürü 2-3 parça şeklinde aç karnına içmek gerekmektedir.

  Zayıflama İçin Keten Tohumu Kürü

  Fasulye, bakla, keten tohumu, yaban mersini ve yulaf tohumu ezilir. Eşit oranlarda karıştırılır. Daha sonra 3 çorba kaşığı 3 bardak suya karıştırılır ve kaynatılır. Günde 3 kez yemeklerden önce bir bardak içilir. Bu şekilde metabolizmayı  hızlandırarak zayıflamayı kolaylaştırır. 

  Zayıflama İçin İkinci Keten Tohumu Kürü

  Keten tohumu toz haline getirilir. Sabahları uyanınca ve akşam yatmadan önce bir çay kaşığı keten tohumu 1 çorba kasesi yoğurt ile karıştırılır ve tüketilmeye başlanır. Keten tohumu kürü uygulanırken bol bol su içilmelidir. Keten tohumu kürünü sade olarak uygulayacaksak bir çay kaşığı keten tohumu tüketildikten sonra bol bol su içilerek etkinliği sağlanır.

  Zayıflamak İçin Keten Tohumu Çayı Kürü

  İki su bardağı suya bir çorba kaşığı keten tohumu katılır ve kaynatılır. Sonra bu karışım süzülür. Bu arada karışımın buharını içeri çekmek çok faydalıdır. Sabahları bir bardak ve akşam yatmadan önce bir bardak içilerek ve bol su tüketilerek keten tohumunun etkinliği sağlanır.

   Böbrek İçin Keten Tohumu Kürü

  Bir tatlı kaşığı keten tohumu 200 milim su ile karıştırılır ve kaynatılır. Gün boyunca iki saatte bir 100 mililitre içilir. Böbrek taşlarını düşürür ve böbrek enfeksiyonu engeller. Mide ülserine üzerinde de iyi gelir. Keten tohumu açık yaralara serpilir ise yara ağrılarını ve kaşıntıları önler. Sağlıklı günler. 
  ]]>
  Keten Tohumu Kapsülü https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-kapsulu.html Tue, 20 Nov 2018 22:01:13 +0000 Keten tohumu kapsülü, Keten tohumu oldukça faydalı olan bir bitkinin tohumudur. Bu bitki linum usitatissimum olarak adlandırılan bir bitkidir. Bu bitkinin tohumu olan ve keten tohumu olarak adlandırılan bu tohumların insan vücudu ü Keten tohumu kapsülü, Keten tohumu oldukça faydalı olan bir bitkinin tohumudur. Bu bitki linum usitatissimum olarak adlandırılan bir bitkidir. Bu bitkinin tohumu olan ve keten tohumu olarak adlandırılan bu tohumların insan vücudu üzerindeki faydaları araştırılıp kanıtlandıktan sonra ilaç yapımlarında kullanılmaya başlanmıştır. Keten tohumunun faydalarını içeren ve keten tohumu bileşenlerinden üretilen kapsüller üretilmiştir ve isim olarak keten tohumu kapsülleri denilmiştir. Eczanelerde uygun bir fiyata atılan keten tohumu kapsülü, kişinin yanında rahatça taşıyacağı bir üründür.Keten tohumu kapsülü, Omega3 ün en zengin kaynakları arasında bulunmaktadır. Yüklü miktarda Omega 3 içerdiği için vücuda oldukça fayda sağlamaktadır. Ala, Epa adı verilen etkili bir yağ asidinin vücutta üretimini sağlayan keten tohumu kapsülü düzenli ve doğru kullanıldığında istenilen sonuç hızlı bir şekilde elde edilmektedir. Keten tohumu kapsülünde Omega 3 asitlerinin toplam miktarı % 90 oranını geçmektedir. Bu oranın %60 a yakın bir kısmı Omega 3 asidi olan Alfa-Linolenik asidi olmaktadır. 

  Omega 3 eksikliğinde ise kişi vücudunda olumsuz etkiler baş göstermektedir. Çocukluk ve ergenlik döneminde yavaş büyüme, kişide oluşan görme bozuklukları ve görüş zayıflıkları, kol ve bacaklarda uyuşukluk hissi ve davranış değişiklikleri görülmektedir. Keten tohumu kapsülü özellikle F vitamini içermektedir. F vitamini açısından oldukça zengin olan keten tohumu kapsülü yetişkin insanlar için günlük F vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Kişi vücudunda günlük F vitamini ihtiyacı ortalama 25 mg olduğu bilinmektedir. Keten tohumu kapsülü 72 IU (ünite) A vitamini ve 2.8 IU (ünite) E vitamini içermektedir. Fakat yinede keten tohumu kapsülü kullanımında dikkatli olmak esastır. Eczaneler dışında bu ürünü temin etmemeli ve kullanımını mutlaka doktora danışılmalıdır. Özellikle bebek emziren kadınlarda, hamile olan anne adaylarında ve çocuklarda kullanımının uygun olmadığı söylenmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan veya danışmadan kullanılması sakıncalı olabilir.

  Keten tohumu kapsülünün faydaları:
  • Kalp ve kalp ile ilgili diğer hastalıkların oluşmamasına yardımcı olan bir üründür.
  • Kişi vücudundaki kan pıhtılaşmasını önlemektedir.
  • Vücutta oluşabilecek damar sertliği problemlerinin oluşmamasında yardımcıdır.
  • Vücutta bulunan kötü kolesterolü ve trigliserit düzeyini düşürme özelliği ile bilinmektedir.
  • Yüksek tansiyon hastalarında tansiyon düzenlenmesine yardımcıdır.
  • Mide ülseri ve gastrit gibi mide rahatsızlıkları yaşayan hastalara iyi gelebilmektedir.
  • Kadınların menopoz dönemlerinde yaşadıkları sıkıntıları azaltmada yardımcı bir üründür.
  • Kabızlığa iyi gelmektedir ve bağırsak hareketlerini hızlandırmaktadır.
  • Kişide fazla kilo problemi varsa kilo vermeye büyük fayda sağlamaktadır.
  ]]>
  Keten Tohumu Yoğurt https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-yogurt.html Wed, 21 Nov 2018 03:27:54 +0000 Keten Tohumu Yoğurt, Uzmanlar bir doğa mucizesi olarak keten tohumunu zayıflamak için öneriyor Keten tohumu; şişmanlıktan, göbek ve basendeki yağdan ve kabızlıktan kurtulmaya yardım eder. 1 yemek kaşığı keten tohumunu yog Keten Tohumu Yoğurt, Uzmanlar bir doğa mucizesi olarak keten tohumunu zayıflamak için öneriyor Keten tohumu; şişmanlıktan, göbek ve basendeki yağdan ve kabızlıktan kurtulmaya yardım eder. 1 yemek kaşığı keten tohumunu yogurda ilave edip biraz nane veya maydanoz ve biraz tuzla karıştırıp öğün arasında yenilir. %3-6 müsilaj, %30-45 sabit yağ (%36-50’si linolenik asit ile % 23-24’ü linoleik asit), %25 protein, %0,1-1,5 siyanogenetik glikozitler (linamarin, diglikoziti ve diglikoziti linustatin, lotaustralin ile diglikoziti neolinustatin), iridoit. Keten tohumunun etken maddeleridir.

  Keten Tohumu yoğurt İle Zayıflamak İçin:

  Sabah kalkınca bir bardak ballı suyla iki kaşık keten tohumu, öğle yemeğinde salataya keten tohumları, kuşluk vakti keten tohumu yoğurt içinde tane olarak, akşam da; yağında sotelenmiş sebzelerle keten tohumu tüketilmesi son yıllarda birçok evde hemen her öğünün vazgeçilmez takviyesidir. 

  Kabızlığa İçin keten  tohumu Yoğurt Kürü:

  Malzemeleri:
  • Az yağlı yoğurt 1 kase
  • Keten tohumu 1 tatlı kaşığı 
  • Kuru yaban mersini 1 yemek kaşığı
  Yapılışı: arzu edilirse tarçında ilave edilerek yenilebilir. Bu karışım tüketilince ardından 2 bardağı su içmek bağırsak sağlığı için yararlı olur. Kronik kabızlığı olan kişilerin kabızlık müddetince tüketilir. Günde 1 defa uygulamak uygundur. Birkaç ay ara verilerek yapılmalıdır.

  Keten tohumunu yoğurda, Salataya, çorbaya, kattığımız, her öğünde bol bol tüketildiğinden çok fazla faydası bulunur. Keten tohumları soğuk su balıkları dışında, omega3 bakımından en zengin besindir. Keten tohumunun faydalarını herkes bilir. Ama doğru koşullarda saklanıp, tüketilmezse çok zararlı olabilir.

  Omega3 yağları ısıtıldıkları zaman, çabuk oksitlenir, besin değerleri azalır. Bu nedenle balık yağları soğuk olarak tüketilir. Bu durum keten tohumu için de aynıdır. Keten tohumu kahve değirmeninde öğütülüp, en geç 24 saat içinde tüketilir. Aksi takdirde besin değeri düşer. Soğuk yemeklere, yoğurt ve salatalara serpilerek yenilir. Keten tohumu tane olarak da yenilebilir. Fakat ağızda çiğnenmeden su ile yutulur ise daha iyi olur. Ancak bir tatlı kaşığı kadar keten tohumunun hepsini birden ağza alıp çiğnemeye çalışılmamalıdır. Zira keten tohumu fazla su tuttuğu için ağıda hemen şişerek boğulma riski oluşturabilir.
  ]]>
  Keten Tohumu Kaç Kalori https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-kac-kalori.html Thu, 22 Nov 2018 01:19:42 +0000 Keten tohumu kaç kalori; keten tohumu omega bakımından oldukça zengindir. İçerdigi yüksek yağ oranı sayesinde kabızlığı önler. Keten tohumu kalori olarak yüksektir.  Keten tohumu kalori olarak miktarına göre değişir. Keten tohumu kaç kalori; keten tohumu omega bakımından oldukça zengindir. İçerdigi yüksek yağ oranı sayesinde kabızlığı önler. Keten tohumu kalori olarak yüksektir.  Keten tohumu kalori olarak miktarına göre değişir.  1 çorba kaşığı keten tohumu 40 kaloridir. İçerdiği yağ ise 99 gram olarak, yağ oranın yüksek olduğunu belirtir. Keten tohumu sindirim sistemi ve mide şişkinlikleri için son derece önemlidir.  Keten tohumu kalorisi bir balık kadar etkilidir. Keten tohumu kullanılırken bol bol su tüketilmesi gerekir. Fazla tüketilen keten tohumu, ishal ve karın ağrısına sebep olur.

  Kolesterol düşürücü ve yağ yakıcı özelliğine sahip olan keten tohumu oldukça değerli ve önemlidir.  Zayıflamaya yarayan ve yağları parçalayan keten tohumu yok tutucu özelliğe sahiptir. Keten tohumu 1 tatlı kaşığı 20 kaloridir. Günlük alınan keten tohumu kalorisi 100-200 kaloriyi geçmemesi gerekir. İçerisindeki yüksek omeganın  faydası kadar bir o kadar da zararı dokunur. Yüksek lif sayesinde bağırsak kanseri ve basuru önler.
  Keten tohumu salata, yoğurt,  süt içerisine karıştırılarak besin değeri artar. Keten tohumu yoğurt ile karıştırılır ise kalorisi biraz daha artar. Yoğurt ile birleşen keten tohumu daha hızlı yağ eritir. Keten tohumu içerisinde bulunan yüksek protein kemik gelişimi ve kas gelişimine yardımcı olur.  Keten tohumu içerdiği yüksek vitaminler sayesinde besleyici bir özelliğe sahiptir.

  Keten tohumu kaç kalori, besin değerleri;   85 gram keten tohumu için, 
  • Karbonhidrat: 20 gram
  • Protein: 15 gram
  • Yağ: 32 gram
  • A vitamini: 0.02 mg
  • Sodyum: 25 mg
  • Şeker: 1.2 gram
  • Lif: 18 g
  • Kalori: 400 gram
  ]]>
  Keten Tohumu Saç Dökülmesi https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-sac-dokulmesi.html Fri, 23 Nov 2018 00:59:40 +0000 Keten tohumu saç dökülmesi, tedavisinde kullanılan alternatif tıp ürünlerinden birisidir. Özellikle keten tohumunun içerdiği esansiyel yağ asitleri saçları besler ve güçlendirir. Keten tohumunu tedavide kullanmadan önce dikkat Keten tohumu saç dökülmesi, tedavisinde kullanılan alternatif tıp ürünlerinden birisidir. Özellikle keten tohumunun içerdiği esansiyel yağ asitleri saçları besler ve güçlendirir. Keten tohumunu tedavide kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  Keten tohumları sert kabuklu olduğu için tüketilirken genelde kavrulur. Fakat saç tedavisinde tohumların ham olması çok önemlidir. Kavrulan keten tohumları içindeki yağı ve nemi kaybedip sertleşecektir. Sertleşen keten tohumunu başa sürmek için keten tohumunu toza dönüştürmeniz gerekir. İçindeki saça yararlı ögeleri kaybeden keten tohumu tozu sürdüğünüz bölgeye ihtiva etmeyecektir. 

  Keten tohumu saç dökülmesi tedavisinin etkisini arttırmak için saç dökülmesinin ilk evrelerinde uygulanması önerilir. Çünkü daha sonraki evrelerde dökülen saçların çıkması zor olabilir. Saç tedavisinde var olan saçların dökülmesini engellemek de çok önemlidir. 

  Keten tohumu saç dökülmesi tedavisini uygulamak için gerekli olan keten tohumunu aktarlardan ve sanal marketlerden bulabilirsiniz. Yine aynı mecralardan keten tohumu yağı da alarak saç dökülmesi tedavisinde kullanacağınız kürün içine katıp kıvamı daha kremsi yapabilirsiniz. Tedavi adımları şu şekildedir;
  • Edindiğiniz keten tohumunu bir havanda döverek un haline getirin. 
  • Bir kaba alın ve üzerine krem kıvamını alacak kadar keten yağı dökün. 
  • Eldiven geçirdiğiniz elinizle iyice karıştırın ve 1-2 gün önce yıkanmış hafif yağlı saçınıza masaj yaparak uygulayın.
  • Kürü saç köklerine gelecek şekilde sürmeye özen gösterin  
  • Yarım saat bekletin
  • Ilık suda durulayın (şampuan kullanmadan)
  Keten tohumu saç dökülmesi tedavisinde kullanacağınız bu adımları haftada iki yada üç kere uygulamalısınız. Daha ilk haftadan kırılmaya bağlı dökülmeyi engelleyen bu tedavi takriben 4 -6 hafta içerisinde sonuçlarını gösterecek ve saç dökülmesini yüzde 60'dan fazla azaltacaktır. Ek olarak keten tohumu yağının da etkisiyle saçlarınız daha parlak ve dolgun olacaktır. Aynı kür saç derisindeki kuruluğu da giderdiği için saç kökleri güçlenecektir. 

  Keten tohumu saç dökülmesi tedavisi başarıya ulaştıysa kullanmaya devam edebilirsiniz. İsteğe bağlı kullanımı bırakıp, tercihen keten tohumu içerikli bir şampuan (ve ya sabun) alıp eski rutininize dönebilirsiniz. Saçlarınızda kırıklar ve dökülmeler tekrar baş gösterirse tedaviyi tekrar edebilirsiniz. 

  Son olarak yukarıda bahsedilen keten tohumu kürü çok ağır bir kokuya sahip olduğundan saçlarınızı duruladıktan sonra gül suyu kullanıp kokuyu bastırabilirsiniz.
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Keten Tohumu https://www.ketentohumu.gen.tr/ibrahim-saracoglu-keten-tohumu.html Fri, 23 Nov 2018 15:08:04 +0000 İbrahim Saraçoğlu keten tohumu, için; eklem ağrıları, kalp ve damar hastalıkları, bağışıklık sistemleri ve depresyon hastalarına çok iyi geldiği sağlığa bunca faydası ve Omega 3 yağ asitleri bakımından da oldukça İbrahim Saraçoğlu keten tohumu, için; eklem ağrıları, kalp ve damar hastalıkları, bağışıklık sistemleri ve depresyon hastalarına çok iyi geldiği sağlığa bunca faydası ve Omega 3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengin olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca yüksek lif içermesi nedeniyle uzun süreli tokluk hissi vereceği için zayıflamaya yardımcı bir besin olarak keten tohumu öneriyor. İbrahim Saraçoğlu Keten tohumu yağı içinde çoğu zaman bir müshil ilacı olarak kullanıldığını belirtmiştir.

  İbrahim Saraçoğlu keten tohumu nasıl kullanılır

  • Akşam ve sabah olmak üzere bir çay kaşığı ile keten tohumunu bir kase kadar yoğurdun içine katarak tüketilebilir.
  • Akşam vakti yatmadan önce, mutlaka bir çay kaşığı keten tohumu çiğneyebilir ve üstüne bir bardak su içebilirsiniz
  • Öksürük problemi için pekmez ile karıştırıp tüketilebilir.
  • Nezle ve grip gibi sorunlara karşı, 1 çorba kaşığı keten tohumu ve 2 su bardağı kadar su ile kaynatıp süzdükten sonra içebilirsiniz. Ayrıca çayı kaynatırken bir süre buharını içinize çekebilirsiniz.
  • Piyasada öğütülmüş şekilde ya da çekirdekli olarak bulabileceğiniz keten tohumunu tercih edebilirsiniz
  • Hava almayacak bir mekanda veya buzdolabında saklayabilirsiniz

  İbrahim Saraçoğlu Keten Tohumu İle Zayıflama: Keten tohumu bağırsakları harekete geçirir ve kabızlığı önler. Bu özelliği ile keten tohumu zayıflatıcı besinler arasında ilk sırayı alanlardan  biridir. Keten tohumu boş veya yoğurt ile karıştırılarak tüketimi zayıflamaya yardımcı olur. Örneğin ara öğünlerde keten tohumu havanda ezilerek yoğurt ile yenilirse tokluk hissi uzayacağı için bu sizin fazla yemek yemenize engel olacaktır.

  İbrahim Saraçoğlu  Keten Tohumu Faydaları:

  • Bağırsak, mide sorunları ve kabızlığa iyi gelir.
  • Bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirir.
  • Kemikleri güçlendirme etkisi vardır.
  • Şeker ve kolesterol seviyesini dengeler.
  • Kişiyi kalp ve damar hastalıklarından korur.
  • Menopoza bağlı olarak ortaya çıkan şikayetleri hafifletir.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Romatizmal hastalıkları tedavi eder ve romatizmal bozukluklardan korunma sağlar.
  • Kişinin hafızasını güçlendirir.
  • Konsantrasyon ve dikkat bozukluğuna karşı iyi gelir.
  • Harici olarak kullanılırsa deri üzerindeki yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Yaşlanmaya bağlı olarak meydana çıkan dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir.
  • Nasır gibi yaralara kompres olarak kullanılır.
  • Egzama ve Sedef gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılır.
  • Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde olumlu tepki verir.
  • Ruhsal sağlığının korunmasında olumlu yönde bir rolü bulunmaktadır.
  • Regl ağrıları için iki adet keten tohumu çok iyi gelir

  Keten Tohumu Zararları:

  Karın ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi yan etkileri görülebilir. Bu gibi sıkıntıların önüne geçebilmek için bol bol su içebilirsiniz. hamile  ve emzirme dönemlerinde İbrahim Saraçoğlu keten tohumu  kullanılmasını önermiyor. Ham ve olgunlaşmamış keten tohumu tüketimi zararlıdır.

  Keten Tohumunun İçeriği:

  Yüksek oranda suda çözünen veya çözünmez lifler, Omega 3, Omega 6, Omega 9, Yağ Asitleri,Lignanlar, Kansere karşı etki gösteren maddeler, Protein, Mineral, Vitamin ve Amino asitler. 

  ]]>
  Keten Tohumu Çayı https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-cayi.html Sat, 24 Nov 2018 10:55:29 +0000 Keten tohumu çayı, insanların genellikle sağlık açısından fayda görmek amacıyla tükettikleri bir bitki çayıdır. Bazı insanlar bu bitki çayını, sadece faydaları için değil, aynı zamanda vermiş oluğu keyif ve alışkanlı Keten tohumu çayı, insanların genellikle sağlık açısından fayda görmek amacıyla tükettikleri bir bitki çayıdır. Bazı insanlar bu bitki çayını, sadece faydaları için değil, aynı zamanda vermiş oluğu keyif ve alışkanlık olarak tüketmektedir. Keten tohumu çayının düzenli olarak kullanılmasıyla çok ciddi faydalar sağlanabilmektedir. Daha çok Doğu Akdeniz den Hindistan'a kadar kullanımı gittikçe artan bu bitki çayı, antik Mısır'da bile kullanılmış olan bir bitkidir. Keten bitkisi, bilindiği gibi ince saplara sahip ve oldukça uzun boylu bir bitkidir. Yaklaşık olarak 120 santime kadar uzanabilen keten bitkisinin kendisi tüketilmese bile tohumu ile elde edilen çay, günümüzde birçok kişinin olmazsa olmazlarından olmuştur. Keten tohumu bazı insanlar tarafından çay yapılarak kullanılsa bile bazı insanlar bu tohumları soğuk pres yöntemiyle sıkarak yağını elde etmektedir. 

  Keten tohumu çayı faydaları nelerdir
  • Bağırsakların çalışmasına imkan sağlayarak özellikle bağırsak tembelliği olan insanlarda ciddi etkilere neden olur. Bu tohumdan elde edilen çay, düzenli olarak tüketildiğinde bağırsaklar daha hızlı çalışır ve bu şekilde sindirim daha iyi sağlanmış olur. 
  • İnsanlarda midenin sakinleşerek dinlenmesini sağlar. Bu nedenle özellikle son zamanlarda çok fazla yemek yiyen insanların keten tohumu çayı kullanarak midelerini yavaşlatmaları oldukça güzel sonuçlara neden olacaktır. 
  • İnsanlarda bulunan kötü kolesterolün düşürülmesinde keten tohumu çayı olumlu etkiler göstermektedir. Fakat bunun için en az altı ay kadar keten tohumu çayını düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. 
  • Keten tohumu çayı, çok mükemmel bir antioksidandır. Antioksidan etkisi nedeniyle özellikle insanlarda damar sağlığı üzerinde faydalar sağlayacaktır. 
  • Sindirimi kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle kilo vermek isteyen insanlar keten tohumu çayını diyet listelerine kesinlikle eklemeleri gerekmektedir. 
  • Sıcak sıcak tüketildiğinde bu çay, insanlarda öksürük sorunlarına da iyi gelmektedir. Özellikle inatçı öksürüğün giderilmesinde beklenen etkileri bu çay gösterecektir. 
  • Uzun süre kullanıldığı zaman insanlarda bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu amaçla çocuklarda da keten tohumu çayı kullanılabilir. 
  Keten tohumu çayı nasıl hazırlanır
  Keten tohumu çayının hazırlanışı hemen hemen diğer bitki çaylarıyla aynı şekilde yapılmaktadır. İki kişilik çay için bir tatlı kaşığı kadar keten tohumu sizler için yeterli olacaktır. Bunun için öncelikle keten tohumlarını havan yardımıyla ezin. Ezme işlemi sonrasında bu tohumları tatlandırmak için bir miktar kadar zencefil bitkisi ya da tarçın tozu ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız tüm bu malzemeleri kaynar suya koyarak en az 8 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Afiyet olsun. 

  Keten tohumu çayının yan etkileri: 
  Normal koşularda insan sağlığı için bu çay son derece zararsız kabul edilmiştir. Fakat bazı insanlarda vücut bünyesinin farklı olması ya da aşırı dozda keten tohumu çayı tüketilmesi nedeniyle bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Her ne kadar yan etki ortaya çıksa bile birçok zaman bu yan etkiler ciddi değildir. Bu çayın kadınlarda meydana getirmiş olduğu en önemli yan etki östrojen hormonunun geçici bir süreliğine artmasıdır. Bu durum vücuttaki hormon seviyelerini değiştireceği için insanlarda olumsuz durumlara neden olabilir. Bunun yanı sıra kanser hastalarında da olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir kanser hücrenin varlığı söz konusuysa kesinlikle keten tohumu çayından uzak durmalısınız. 
  ]]>
  Keten Tohumu Bitkisi https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-bitkisi.html Sun, 25 Nov 2018 06:50:24 +0000 Keten tohumu bitkisi, 50-100 santim kadar uzayabilen keten tohumu daha çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Bitkinin yaprakları sivri uçlu, çiçekleri ise mavi renklidir. Bitki yazın meyve vermeye başlar. Meyvelerin yanında iki adet t Keten tohumu bitkisi, 50-100 santim kadar uzayabilen keten tohumu daha çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Bitkinin yaprakları sivri uçlu, çiçekleri ise mavi renklidir. Bitki yazın meyve vermeye başlar. Meyvelerin yanında iki adet tohum oluşur. Keten tohumu bitkisi geniş yelpazede sağlığa katkıda bulunur. İçeriğinde farklı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Oval, yassı ve sert tohumlara sahip olan keten tohumu bitkisi, C, E, K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Beraberinde kalsiyum, magnezyum, bakır, demir için iyi bir kaynaktır. İçeriği zengin olduğu için diyet listelerinde fazlaca önerilen keten tohumu bitkisi, vejetaryenler tarafından yaygın şekilde tüketilmektedir.

Keten tohumu bitkisi faydaları

Farklı yağlı tohumları gibi kalori bakımından zengin olan keten tohumu bitkisi, diyet lifi yönünden de zengindir. İçeriğinde yer alan faydalı bileşenler vücudu başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa karşı korur.

Sindirim sistemi: İçeriğinde yer alan diyet lifi sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Diyet lifi sindirilmesi güç olan besinlerin kolaylıkla sindirilmesini sağlar. Dolayısıyla sindirim sistemi çok fazla yorulmaz. Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlar, erkeklerde görülen prostat kanserine, kadınlarda ise göğüs kanserine karşı koruma sağlar.

Kalp sağlığını korur: Antioksidan bakımından zengin olan keten tohumu bitkisi, kolesterolün dengede kalmasını sağlayarak, kalp ve damar sağlığını korur. Kan şekeri seviyesini düzenler. Bu sayede yüksek kolesterol ve kan şekeri kaynaklı gelişebilecek kalp hastalıklarının oluşum riskini azaltır.

Metabolizmayı kuvvetlendirir: Keten tohumu bitkisi genel anlamda vücudun aktif ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunun için gerekli olan B vitamini, manganez, magnezyum gibi vitamin ve mineraller keten tohumu bitkisi içeriğinde bulunmaktadır. Metabolizmayı güçlendirmesinin yanı sıra iskelet ve kemik sağlığı içinde faydalıdır.

Kadınlık hormonlarını dengeler: Keten tohumu içinde kadınlık hormonlarının dengelenmesini sağlayan lignans adlı bir madde bulunmaktadır. Ayrıca keten tohumu bitkisi düzenli kullanıldığında kadınların doğurganlık kabiliyetini arttırır, menopoz döneminde yaşanan sıkıntıları hafifletir. Vajinal kuruluk tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Bu şikayetlere bağlı olarak gelişen stres ve gerginliği giderir.

Kanserle mücadele eder: Keten tohumu bitkisinin kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre, kansere yol açan tümör ve hücreleri yok ettiği görülmüştür.

Diyabete iyi gelir: Keten tohumu bitkisi günlük olarak düzenli tüketildiğinde diyabet hastalığına engel olabilir. Diyabetlilerde diyabet şikayetlerini azaltıcı etkiye sahiptir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir: İçeriğinde bolca omega-3 ve omega-6 yağ asidi barındıran keten tohumu bitkisi, bu içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Düzenli tüketimiyle vücut sağlığı genel anlamda korunabilir.

Kabızlığa iyi gelir: Herhangi bir yan etkisi olmayan keten tohumu bitkisi kabızlığa karşı kullanılabilir. Mükemmel müshil etkisi yarattığı için kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

Kilo vermeye yardımcı olur: İçinde bulunan bileşenler sayesinde vücutta gereksiz biriken yağların parçalanmasını sağlar, bağırsakları aktif şekilde çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Keten tohumu bitkisi nasıl kullanılır

Keten tohumu bitkisinin kullanıma hazır hale gelmesi oldukça kolaydır. Bir yemek kaşığı keten tohumu havanda ezildikten sonra bir su bardağı suyun içine atılır. 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılarak, içilebilir. Ayrıca toz şeklinde yoğurt, meyve suyu gibi besinlerin içine eklenerek de]]> Keten Tohumu Nasıl Kullanılır https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-nasil-kullanilir.html Sun, 25 Nov 2018 13:32:39 +0000 Keten Tohumu Nasıl Kullanılır, Bitkilerin şifası yalnızca özleriyle değil, aynı zamanda tohumları ile de faydası olabilmektedir. Tohumu ile şifa veren bitkilerden birisi olarak, mide ve bağırsak sorunlarından kemik güçlendirm Keten Tohumu Nasıl Kullanılır, Bitkilerin şifası yalnızca özleriyle değil, aynı zamanda tohumları ile de faydası olabilmektedir. Tohumu ile şifa veren bitkilerden birisi olarak, mide ve bağırsak sorunlarından kemik güçlendirmesine dek birçok konuda keten tohumu şifa kaynağı kullanılmaktadır.
Keten tohumu sert bir yapıda olduğu için dikkatli bir çiğnemede dahi, ağızda yeteri kadar öğütülmeyebilir, bu da yeterince sindirilmeden vücuttan atılmasına neden olur. Öğütülen keten tohumu daha kolay sindirileceği için faydası daha çok olur. Keten tohumunu öğütmek amacıyla karabiber ya da kahve el değirmenleri yahut bu tip tohumları öğütmek için üretilen elektrikli öğütücü kullanılır.
Keten tohumunu saklamak kolaydır. Öğütülmemiş Keten tohumları odanın sıcaklığında bir yıl kadar tazeliğini korur. Ancak buna karşın; öğütülmüş keten tohumu bir ay kadar hava geçirmeyen kapaklı kavanozlarda saklanabilir.

Keten Tohumu Kullanımı:

Her gün bir defa tercihen yatmadan önce 1-2 çay kaşığı tohum yenilerek, üzerine iki bardak su içilir.
Bir çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda 10 dakika kaynatılır; kaynatılan keten tohumu suyu 3-5 dakika kadar bekletilip, süzüldükten sonra içilir. Bu su öksürüğe, nezle ve üşütmeye karşı kullanılır. Bu çayın buharı burundan teneffüs edilir. 
80 gram keten tohumu 40 gr. rezene tohumu ile karıştırılarak, ılık bir su ile lapa yapılır. İki tülbent arasına konularak göğüs ve sırta yerleştirilir. Bu; akciğer hastalıkları ile zatürreye iyi gelir.
Gece yanığı, Çıban ve ezikleri iyileştirilmesi için 80 gr. keten tohumu ve 40 gram ebegümeci lapası yapılıp, yaranın üstüne konur.
Böbrek ağrıması ve kramplar için iki çay kaşığı keten tohumu, altı fincan su ile 10 dakika kaynatılıp, 5 dakika bekletildikten sonra süzülür.

Keten tohumu nasıl kullanılır, tüketilir
 • Kaynatıldıktan sonra içilebilir.
 • Dövülüp, öğütülerek toz haline getirilir. Bu tozdan bir kaşık ağıza alındıktan sonra ardından biraz su içilir.
 • Kavrulması yapılarak tüketildiğinde daha lezzetli, daha güzel olur. Keten tohumunun kendine özgü çok özel bir tadı ya da kokusu olmamasına rağmen, kavrulduğu zaman daha güzel bir tada kavuşur.
 • Tohum olarak tüketim olacaksa çok iyi çiğnenmelidir.
 • Mutfağınızda olması gereken keten tohumunu, el altında bulundurup, onu öğütülmüş olarak salata, yoğurt tarzı yiyeceklere, fırında yapılan hamur işlerine, pilav, çorba, tatlı ve tuzlu her türlü yemeklerinize ekleyerek keten tohumunun bu eşsiz şifasından fayda alabilirsiniz.
Keten Tohumunun Bazı faydaları:
Mide, bağırsak sorunlarına, bağırsakları yumuşatmaya, kabızlığa karşı iyidir Kemikleri güçlendirir. Özellikle de menopoz döneminde yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
Keten tohumu yağı, sedef, egzama ve akne rahatsızlıklarına iyi gelir, cilt ve gut hastalıklarına karşı koruma sağlar. Konsantrasyon bozukluğuna yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir. Keten tohumunun Lifleri sanayide, özellikle dokumacılıkta kullanılır.
]]>
Keten Tohumu Besin Değerleri https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-besin-degerleri.html Sun, 25 Nov 2018 19:52:31 +0000 Keten tohumu besin değeri, Keten tohumu küçük kahverengi veya altın renkli bir üründür. Keten tohumu oldukça faydalı bir üründür. Bol miktarda B12, Omega 3 ve lif içermektedir. Ayrıca protein ve yağ açısından da zengin bir Keten tohumu besin değeri, Keten tohumu küçük kahverengi veya altın renkli bir üründür. Keten tohumu oldukça faydalı bir üründür. Bol miktarda B12, Omega 3 ve lif içermektedir. Ayrıca protein ve yağ açısından da zengin bir üründür. Genellikle salatalarda, yoğurtlu mezelerde ve ekmek yapımında kullanılmaktadır. Keten tohumu sofralarda sıkça bulundurulması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Kişi sağlığını oldukça faydalıdır ve bir çok ürün içerisinde kullanabilirsiniz. Bol miktarda lif içerdiğinden dolayı sindirim sistemi rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Ayrıca keten tohumunda bol miktarda B6, bakır ve çinko bulunduğu için kişi sağlığında önemli roller oynamaktadır. Keten tohumu bağırsak sistemi için çok faydalıdır ve kişide şeker isteğini bastıran maddeler içermektedir. Kişide kilo  vermeye yardımcıdır. Fazla kilo problemi yaşayan bir o insan diyetlerinde keten tohumundan da yardım almaktadır. Kişide sağlıklı cilt oluşumuna fayda sağlayan hasarlı cilt problemlerini onarma özelliği olan keten tohumu vücudun her bölgesine ayrı ayrı fayda sağlamaktadır. Kişideki göz sağlığı içinde oldukça önemlidir. Bunun için yemeklerde sık sık bulundurmak gereklidir. Ayrıca keten tohumunun kansere karşı vücudu koruduğu da bir gerçektir. Son olarak keten tohumu menepoz belirtilerini azaltır ve osteoporozu önler. Ev yapımı keklerde, ekmeklerde ve poğaça gibi ürünlerde keten tohumu kullanarak daha sağlıklı bir besin haline getirebilirsiniz. Yoğurt ve balla karıştırabilir bir çok yiyecekle beraber tüketebilirsiniz. Keten tohumu besin değerleri oldukça yüksek olan bir besin olduğu için sofralarda sık sık yer alması gereken bir besindir.
100 gram keten tohumu besin değeri:
 • Karbonhidrat: 3.44
 • Protein (g): 18.07
 • Yağ (g): 33.11
 • Lif (g): 35.06
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 156
 • Potasyum (mg): 682
 • Kalsiyum (mg): 188
 • A vitamini (mg): 80
 • C vitamini (mg): 0
 • Demir (mg): 0.07
]]>
Keten Tohumu Ne İşe Yarar https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-ne-ise-yarar.html Mon, 26 Nov 2018 11:25:23 +0000 Keten Tohumu Ne İşe Yarar: Keten tohumu şifalı bitkiler içerisinde birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaya yarayan keten bitkisinin tohumudur. Bitkiler ancak özleri ile değil aynı zamanda tohumları ile de faydalı olabilirl Keten Tohumu Ne İşe Yarar: Keten tohumu şifalı bitkiler içerisinde birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaya yarayan keten bitkisinin tohumudur. Bitkiler ancak özleri ile değil aynı zamanda tohumları ile de faydalı olabilirler, keten bitkisi de onlardan biridir. 
Keten tohumu mide ve bağırsak sorunlarından, kemik güçlendirmesine dek birçok hususta tedaviye yardımcı olmaktadır. Keten tohumu sağlık alanı ile gıda sanayinde Lifleri sanayide, özellikle dokumacılıkta kullanılır kullanılmakla birlikte Keten tohumunun ne işe yaradığını hangi rahatsızlıklar için ve ne şekilde kullanılacağına dair bilgiler vermeye çalışacağım 

Keten Tohumu Faydaları: Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlığı gargara olarak kullanılır. Öksürüğü giderir. Mide, bağırsak sorunlarına iyi gelir. Bağırsağı yumuşatır, kabızlığa, Konsantrasyon bozukluğuna, yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına, ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir. Kalp, damar hastalıklarından korur. Özellikle menopoz döneminde yararlı olur. Menopoza bağlı şikâyetleri hafifletir. kemikleri, bağışıklık ile sinir sistemi ve hafızayı güçlendirir. Ldl kolesterol ve trigliserit seviyesini, yüksek tansiyonu düşürür. Romatizmal hastalıkları önler. Kan şekerini dengeler. Keten tohumu; Haricen kullanılarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Egzama ve sedef hastalıkları ile nasırlarda kompres olarak kullanılır. Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar. 

Keten Tohumu Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları:

Keten tohumundan elde edilen yağında başta kanseri durdurma veya azaltma etkisinin yanında birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. 
Keten tohumu yağı, yüksek miktarda doymamış, çok olmasa da doymuş yağ, fazla miktarda potasyum, az miktarda magnezyum, çinko ve çok fazla değişik vitamin içerir. 100 gram keten tohumu yağı içerisinde 13, 4 mg E vitamini bulunur. N3 yağ asidi oranı omega6’ nın yaklaşık olarak 4 katı kadardır.
Bitkisel östrojen olarak bilinen lignanın en çok bulunduğu keten tohumu, diyetisyenler tarafından çok önerilir. Keten tohumunda bulunan lignan, hormonsal kanser çeşitleri içinde örnek olarak; prostat,  göğüs vb. kanser türlerinin seks hormonlarına baskı yapıp, kansere karşı bir çeşit koruma yapar. Bundan ayrı ur hücresi oluşumunu ve büyümesini durdurarak, yeni bir hücre olmaması ya da var olan bir hücrenin büyümesini engelleyerek, kanser olma riskini en aza indirir. 
Keten Tohumu yağı, cilt ve gut hastalığına karşı olarak koruma sağlar, gut rahatsızlığı nedeniyle meydana gelen şişlikleri ve eklem ağrılarını giderir. Sedef, Egzama ve akne rahatsızlıklarına kırmızı lekeler ve benzeri deri rahatsızlıklarına iyi gelir. Bunlarla birlikte yağı güneş yanıkları tedavisi için kullanıldığı zaman hızlı bir iyileştirme yaptığı bilinir.
Keten Tohumu yağı, tırnakları ve saçları besler: içinde çok fazla barındırdığı omega3 yağ asitleri tırnak ve saçların sağlıklı olarak uzamasına etkili olduğu görülmüştür.
Keten tohumu yağı, kanserin oluşumunu engeller ve yaşlanma belirtisini geciktirir.
Bünyesindeki lignanın kolon, prostat, göğüs ile cilt kanserine karşı koruma sağladığı inanılır.
Kadın kısırlığı ve menopoz rahatsızlığını tedavi eder: kadınlarda görülen kısırlık için rahim fonksiyonunu güçlendirip, kısırlık sebebini yok edici bir etkisi vardır. 
]]>
Keten Tohumu Nasıl Tüketilir https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-nasil-tuketilir.html Tue, 27 Nov 2018 02:22:04 +0000 Keten Tohumu Nasıl Tüketilir: Şifalı bitkilerin sırf özüyle olmayıp, tohum ve diğer malzemelerin den de fayda alınmaktadır. Keten tohumu tam bir şifa kaynağıdır. Bununla birlikte keten tohumunu hangi rahatsızlıklar için, ne k Keten Tohumu Nasıl Tüketilir: Şifalı bitkilerin sırf özüyle olmayıp, tohum ve diğer malzemelerin den de fayda alınmaktadır. Keten tohumu tam bir şifa kaynağıdır. Bununla birlikte keten tohumunu hangi rahatsızlıklar için, ne kadar kullanılmalı, kısaca; 

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir 
Keten tohumunun çok sert bir yapısı vardır.
Ancak bir araç yardımı ile öğütülerek, keten tohumunun tüketilmesi sindirim sisteminde daha kolay sindirilecek dolayısıyla faydası daha çok olacaktır. Keten tohumunu öğütmek amacıyla üretilen özel üretilen elektrikli öğütücüler ile karabiber ya da kahve el değirmenleri tohumları öğütmek için kullanılabilir. Keten tohumunun tohum olarak saklanması çok kolaydır. Öğütülmeyen Keten tohumları odanın kendi sıcaklığında bir yıl kadar tazeliğini koruyacaktır. öğütülen keten tohumu, hava geçirmeyen kapalı kapaklı kavanozda ancak bir ay kadar durabilir.

Keten Tohumu Tüketimi Nasıl Yapılmalı:
 • Kaynatılan suyu içilebilir.
 • Dövülerek, öğütülüp toz yapılır. Bu yapılan tozdan bir kaşık alınıp ardından biraz su içilir.
 • Kavrularak tüketilir. Bu şekilde bir tüketim daha tatlı, daha güzel olacaktır. Aslında Keten tohumunun kendine has çok özel bir tadı veya rayihası bulunmaz, ama kavrulduğu anda daha güzel bir tada kavuşur.
 • Tohum olarak tüketilecekse çok iyi çiğnenmesi gerekir.
 • Her Mutfakta mutlaka olması gereken keten tohumu, el altında bulunup, onu öğütülmüş bir şekilde salatalarda yoğurtla yapılan yiyeceklerde, fırında yapılan tüm hamur işleri, pilavlar, çorbalar, tatlı veya tuzlu her türlü yemeklerde keten tohumu ekleyerek bu eşsiz şifa kaynağından faydalanabilirsiniz.
Keten Tohumu Tüketimi:
 • Tercihen yatmadan önce her gün bir defa 1-2 çay kaşığı miktarı keten tohumu yenilip, arkasından iki bardak su içilir.
 • Bir çorba kaşığı dolusu keten tohumu, üç fincan su da on dakika kadar kaynatılır; kaynatılan bu keten tohumu suyu 3-5 dakika kadar bekletilip, ılıması ile süzüldükten sonra içilir. Bu keten tohumu suyu öksürüğe, nezle ve üşütmeye karşı kullanılır. Bu çayın buharı burundan teneffüs edilirse nefesi açar. 
 • 80 gram kadar keten tohumu 40 gram kadar rezene tohumu ile beraber karıştırılarak, ılık bir su ile lapa haline getirilir. İki tülbent’ in arasına konulup, göğüs ve sırta yerleştirilir. Bu; akciğer hastalıkları ile ilgili zatürreye iyi gelir.
 • Çıban, ezikleri ve gece yanığı rahatsızlıklarını iyileştirilmesi için 80 gram keten tohumu ve 40 gram ebegümeci lapası yapılarak, yaranın üzerine konulur.
 • Böbreklerin ağrısı ve kramplar için, iki çay kaşığı keten tohumunu, altı fincan su ile 10 dakika kadar kaynatıp, 5 dakika soğuduktan sonra süzülür.
Keten Tohumunun Bazı Faydaları:
Bağırsakları yumuşatmaya, mide, bağırsak sıkıntılarına, kabız hastalığını iyileştirir. Zayıf kemiklere güç verir. Özellikle menopoz dönemi için yararlı olur. Bağışıklık sistemine kuvvet verir. Keten tohumunun yağı, sedef, egzama ve akne rahatsızlıklarına faydalıdır, cilt ve gut hastalıklarına karşı korur. Konsantrasyon bozukluğu ile yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığı için kullanılır. Lifleri sanayide, özellikle dokuma sektöründe kullanılır.
]]>
Keten Tohumu İçeriği https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-icerigi.html Tue, 27 Nov 2018 09:31:25 +0000 Keten tohumu içeriği; ketengiller familyasından, Haziran ve Ağustos ayları arasında ipek gibi, sarı veya mavimsi renkte çiçekleri açan bir bitkidir. Latince'de linum olarak bilinir ve çok faydalı bitki anlamına gelmektedir. Keten Keten tohumu içeriği; ketengiller familyasından, Haziran ve Ağustos ayları arasında ipek gibi, sarı veya mavimsi renkte çiçekleri açan bir bitkidir. Latince'de linum olarak bilinir ve çok faydalı bitki anlamına gelmektedir. Keten tohumu, Mısırlılardan beri ekimi yapılan ve çok değişik amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Tohumları yumurta biçiminde yassı, 4-6 mm uzunluğunda, parlak, kokusuz, kırmızımtırak esmer renkte, yağlı ve lezzetlidir.

Keten tohumu içeriğinde bulunan maddeler:

Protein (g): 18.07
Karbonhidrat (g): 3.44
Lif (g): 35.06
Yağ (g): 33.11
Kolesterol (mg): 0
Potasyum (mg): 682
Sodyum (mg): 156
Kalsiyum (mg): 188
Vitamin A (mg): 80
Vitamin C (mg): 0
Demir (mg): 6.07

Keten tohumu omega-3 yağ asitlerinden mükemmel bir doğal besin kaynağıdır. Linoleik Asit, Alfa Linoleik Asit, Oleik Asit, müsilaj, lignan ve A vitamini (Beta-karoten) içermektedir. Keten tohumuna olan ilgi, soğuk pres ile tohumlarından elde edilen yağda % 50 oranında omega-3 bulunduktan sonra artmıştır.

Keten tohumunda bulunan lignanlar doğal östrojeni seçerek alan modülatörler(SERM)'dir. 100 gram keten tohumunda toplam 240.6 mg bitkisel östrojen içermektedir. Keten tohumunun daha bir çok faydası bulunmaktadır. İçerdiği bazı asitler sayesinde, eklem romatizmasına karşı fayda sağlamaktadır. Boğaz, diş eti ve ağız boşluğu rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılırsa yarar sağlar. Bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirir. Sedef ve egzama hastalarının tedavisinde keten tohumu kullanılır. Doğal antioksidan olan keten tohumu vücut geliştiricilerin dayanıklılığını arttırır. Ülseratif kolitlerde ve mide mukozası iltihabında faydalı olabilir. Gastrit gibi mide sorunlarında, ses kısıklığında ve öksürükte olumlu etkileri gözlenmiştir. İçeriğindeki vitamin B12, omega-3 ve lifler açısından zengin olması, hücreleri genç tutarak yaşlanmayı geciktirmektedir. Keten tohumu yağı, menopoz döneminde gerçekleşen sorunlarda fayda sağlamaktadır. Ayrıca tansiyon düşürücü, yüksek kolesterol, kalp hastalarına karşı koruyucu ve kronik kabızlığa karşı da kullanılmaktadır.

Keten tohumu yağı hamilelik döneminde hiçbir etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Yalnız emziren annelerde sütü arttırdığı kanıtlanmıştır. Keten tohumunu farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Keten tohumu kullanım şekilleri:
 • Öğütülmüş keten tohumu, toz haline getirdikten sonra suyla içebilirsiniz.
 • Öğütülmüş keten tohumu ayrıca yoğurt, bal, salatalara veya fırında pişirilen hamur işlerine karıştırılarak tüketebilirsiniz.
 • Keten tohumu yağı yoğurtla iyice karıştırılarak tüketebilirsiniz.
 • Öğütülmüş bir çay kaşığı keten tohumu, bir bardak sıcak suda demlenir ve süzüldükten sonra içilir.

]]>
Keten Tohumu Tozu https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-tozu.html Tue, 27 Nov 2018 20:46:21 +0000 Keten Tohumu Tozu, Keten tohumu genellikle öğütülerek, toz halinde kullanılır ve keten tohumu tozunun faydaları saymakla bitmez. Günlük hayatta yenilen yemeklerin içinde kullanılacak kadar hayatımızın içinden olan keten tohumu Keten Tohumu Tozu, Keten tohumu genellikle öğütülerek, toz halinde kullanılır ve keten tohumu tozunun faydaları saymakla bitmez. Günlük hayatta yenilen yemeklerin içinde kullanılacak kadar hayatımızın içinden olan keten tohumu özellikle salata, mezelerde ve ekmek yapımında kullanılır. Omega üç ve omega altı asitlerinin iyi bir kaynağı olmakla beraber, az ölçüde de olsa demir, bakır, magnezyum ve çinko gibi çeşitli vitaminleri içerir. Balık tüketimi konusunda zayıf kalan insanlar omega üç yağ ihtiyaçları için keten tohumu tüketebilirler. Keten tohumu tozu lif içeriğinden dolayı mide ve bağırsak konusunda iyi gelmektedir. Bağırsakları yumuşatma ve kabızlığa karşı iyi gelmektedir. Omega üç yağlarından dolayı kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir özellik taşımaktadır. Kan ve şeker seviyelerini dengeleyerek diyabetin şiddetini artırmasını önler. Zayıflama konusunda çok etken bir yiyecektir. Diyet programlarında, hayvansal yağ alımı yerine, bitkisel yağ alımı daha çabuk kilo vermeye neden olacaktır. Bağırsaklardan geçerken içermiş olduğu değeri sabit yağların emilime uğramasından dolayı gerekli olan enerjiyi karşılayabildiği gibi lif içermesinden dolayı rejim yapan kişinin bağırsaklarını rahatlatacağı için kilo vermeyi hızlandırır. 

Keten Tohumu Tozu Fonksiyonel Bir Gıdadır:
Keten tohumu tozu fonksiyonel bir gıda olarak anlatılmaktadır. Fonksiyonel gıdalar; vücudun temel besin ihtiyaçlarını karşılamakla beraber sağlığa da faydalı olarak hastalıktan korunma ve sağlıklı bir yaşam sürmeye yararı olan besinlerdir. Keten tohumu tozu gibi hiç bir işlem görmemiş organik besinler olabileceği gibi fonksiyonel bir besin ögesi ile zenginleştirilmiş veya kimyasal yöntemlerle değişikliğe uğratılmış gıdalarda olabilir. Yalnız hiç biri organik gıdalarda olan besin değerinin yerini tutmaz ve hastalıktan korunmada bu kadar yararlı olmaz.

Keten tohumu tozunun çabuk bozulan bir yapısı vardır. Mutlaka taze tohum tozu kullanmak gerekmektedir. Tohumların taze olup olmadığını anlamak kolaydır. Çimlendirme yöntemi kullanarak rahat bir şekilde taze olup olmadığı anlaşılabilir. Tohumlarda çimlenme varsa tazedir, eğer çimlenme olmuyorsa bayattır ve kesinlikle kullanılması tavsiye edilmemektedir. Keten tohumu tozu direk toz halinde alınmak yerine tohum alıp kendimiz toz haline getirmeli, az miktarda alınmalı ve taze olarak tüketilmelidir.

Keten Tohumu Tozu Nasıl Tüketilir:
Genelde tohum halinde satılan keten, çoğunlukla öğütülerek toz halinde tüketilmektedir. Yapacağımız tüm yemeklerin içinde kullanabiliriz. Ayrıca hamur işlerinde yumurta veya yağ yerine kullanmak mümkündür. Öğütülmüş keten tohumunu yemeklerde  yumurta alerjisi olanlar ve vejeteryanlar için çok sağlıklı uygulanabilecek bir yöntemdir. İçinde bulunan zengin içeriğe karsın kalorisinin az olması nedeniyle diyet yapanlara alternatif bir beslenme şekli olarak sunulabilir.
]]>
Keten Tohumu Cilt Lekeleri https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-cilt-lekeleri.html Wed, 28 Nov 2018 10:59:29 +0000 Keten Tohumu Cilt Lekeleri, özellikle cilt üzerinde meydana gelen lekeler hemen her kişi için en büyük sorunlarından birisidir. Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkan cilt lekelerinin birden fazla sebebi bulunmaktadır Keten Tohumu Cilt Lekeleri, özellikle cilt üzerinde meydana gelen lekeler hemen her kişi için en büyük sorunlarından birisidir. Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkan cilt lekelerinin birden fazla sebebi bulunmaktadır. Cilt lekelerinin nedenleri bazen kişi ile alakalı olurken, bazen de iç nedenlerden dolayı kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Hemen her kadının ortak sorunu olan cilt lekelerini kapatmak için makyaj malzemeleri kullansalar da pek iyi bir sonuç elde edemezler. Cilt lekeleri çoğunlukla kişinin her bölgesinde oluşan ve derinin üzerinde kızarıklık, karama ve bunun gibi benzeri gözle görünen lekelerdir. Özellikle en sık yüz bölgesinde meydana gelen cilt lekeleri kişinin göğüs bölgesinde, bacaklarında ve kollarında olmak üzere vücudun her yerinde görülebilmektedir. Keten tohumu maskesi cilt lekelerinin tedavisi için en sık olarak tercih edilen maske çeşitlerinden birisidir. Keten tohumu cilt lekelerinin giderilmesi için en çok tercih edilen ve kolaylıkla hazırlanan maskedir. 

Yüz Bölgesinde Cilt Lekelerinin Oluşmasının Nedenleri, cilt lekelerinin meydana gelmesinin pek çok farklı sebebi vardır. Özellikle alkolün ve sigara kullanımının aşırı şekilde olması kişinin yüzünde çok ciddi lekelenmelere sebep olabilmektedir. Yüz bölgesinde oluşan cilt lekelerinin başka bir sebebi de aşırı güneş ışınlarına maruz kalınmasıdır. Aslında insan vücudu için en önemli olan D vitaminini güneşten yararlanarak alırız, ancak yüzümüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak oldukça önemlidir. Güneş ışınlarının zararlı etkisinden korunmak için mutlaka gözlük, şapka ve cilde koruyucu kremler kullanılmalıdır. Yaz aylarında aşırı güneş ışınlarına maruz kalınması sonucunda yüzdeki çillerde artışların olduğu gözlenmiştir. Yüz bölgesinde ortaya çıkan cilt lekelerinin bir başka sebebi ise, kişinin sağlıksız ve düzensiz olarak beslenmesidir.  Bunun dışında kullanılan kozmetik ürünleri seçimi ve makyaj malzemelerinin kalitesinin düşük olması da cilt lekelerine neden olmaktadır. Özellikle yüzünde sık olarak sivilce ya da akne sorunları yaşayan kişilerin yüzlerinde kalan izler ve cilt üzerinde oluşan lekelenmeler oluşumuna sebep olmaktadır. Keten tohumu sayesinde hazırladığınız cilt maskeleri ile özellikle cilt lekelerinden kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Bunun dışında keten tohumu ciltte yaşanan pek çok sorun için en etkili olan doğal çözümlerden birisidir. 

Keten Tohumu Cilt Maskesi İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1 su bardağı su
Keten Tohumu Cilt Maskesi Hazırlanması Ve Uygulanması, öncelikle küçük bir tencerenin içerisinde suyu ve keten tohumunu ilave edelim ve kaynatalım. Keten tohumu maskesi kaynadıkça istediğiniz kıvama gelecektir. Keten tohumunu aynı kaymak kıvamını alıncaya kadar karıştırarak kaynatmaya devam edelim. Hazır hale gelen keten tohumu maskesi kıvamını alınca soğuması için kenara kaldıralım. Maske iyice soğuduktan sonra yüzünüzün sadece gözaltı bölgesi hariç tüm yüzeyine uygulayın. Keten tohumu maskesi cildinizde yaklaşık olarak 30 dakika beklemesini sağlayalım. Bu sürenin sonunda maskeyi bolca ılık su ile temizleyin. Keten tohumu maskesini haftada 2 defa cildinize uygulayabilirsiniz. Bu müthiş maske sayesinde cildinizde oluşan pek çok sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Eğer sizde cildinizdeki lekelerden kurtulmak isterseniz, oldukça kolay hazırlanan doğal bir yöntem olan mucize keten tohumu maskesini mutlaka denemelisiniz. 
]]>
Keten Tohumu Suyu https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-suyu.html Wed, 28 Nov 2018 12:16:32 +0000 Keten tohumu suyu, güçlü ve bir o kadarda parlak saçlar için saç kremleri ya da jelleri yerine keten tohumu suyu kullanabilirsiniz. Saçlarınız her gün onları zayıflatan, kurutan ve görünür bir şekilde zarar veren pe Keten tohumu suyu, güçlü ve bir o kadarda parlak saçlar için saç kremleri ya da jelleri yerine keten tohumu suyu kullanabilirsiniz. Saçlarınız her gün onları zayıflatan, kurutan ve görünür bir şekilde zarar veren pek çok faktöre maruz kalmaktadır. Bu nedenle, saçlarımızı korumak ve sağlıklı şekilde parlamalarını sağlamak adına, saçların ihtiyaç duydukları bakımı ve günlük beslemeyi yapmalıyız.

Şu günlerde hasarları onarmaya ve sağlıklı, iyi bir görünüm elde etmeye yönelik tasarlanmış olan birçok farklı güzellik ve saç bakım ürünü bulunmaktadır. Fakat, daha az maliyetli olup da saçlarınızı güçlendirecek ve sağlıklı bir görünüm kazandıracak benzer sonuçlar vermesine yardımcı olacak doğal alternatifler de vardır. Doğal yollardan bir tanesi de bu basit keten tohumu suyudur.

Çoğu insanların bildiği üzere, keten tohumu esans yağı kaynağıdır ve sağlığımız bakımından oldukça faydalı pek çok sağlıklı besin maddesi bulundurur. Saçlarımızı besler, nemlendirir ve yeniler; sonuç olarak saçımız güzel ve sağlıklı bir görünüm elde etmiş olur.


Keten Tohumu Suyunun Faydaları

Çok önemli bir Omega 3 yağ asidi kaynağı olması ile birlikte, keten tohumunun içerisinde aynı zamanda çok miktarda E ve B kompleks vitaminleri içerir. E vitamini dış ortamların neden olduğu hasarı düzeltir ve yenilenmeye teşvik eder. B vitamini de sinir ve dolaşım sistemlerine çok iyi gelmekte ve keten tohumunu cilt sağlığı ve en önemlisi saçları güçlendirmesi, beslemesi ve parlatması nedeniyle saç bakımı bakımından iyi bir alternatif haline getirmektedir.

Bir yandan da estetik kullanımının da ötesinde, keten tohumu suyu saçı nemlendirir, dökülmesini engeller ve yeni saçlar çıkmasına teşvik eder. Besin maddesi bakımından zengin olan bu sıvı bir yandan da cildinizin erken yaşlanmasına engel olur.

Keten tohumu suyu dış ortamların meydana getirdiği hasara karşı saçınızı korumaktadır ve saç bakımınızda en büyük dostunuz olmaktadır. Bunun yanı sıra, saçlarınıza kolay bir şekilde şekil vermenize ve elektriklenmenin engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca, keten tohumu suyu antibakteriyel özellikleri ve dokuları yenileyebilmesi ile yanık ve yara tedavisinde de kullanılabilir.


Keten Tohumu Suyunun Hazırlanması

Keten tohumu suyunu hazırlamak hayli basittir ve en önemlisi son derece ekonomik olmasıdır. Bu kolay adımları uygulayın ve cildinize bakmak için bütün özelliklerinden faydalanın.

Keten Tohumu Suyu Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı ölçüsünde keten tohumu
 • 1 litre kadar su
 • 1 adet limonun suyu

Keten Tohumu Suyu Hazırlanması

Herhangi bir kabın içerisine suyu kaynatın ve kaynatma noktasına geldiği zaman keten tohumlarını ekleyip tekrar kaynatın. İki dakika ya da suyun kalınlaşması için ne kadar gerekiyorsa o kadar süre daha altını açık bırakın. Hazır olduğu zaman altını kapatın ve soğuması için bekletin. Ardından suyun içerisinden tohumları süzün. Son olarak suyun içerisine üç yemek kaşığı kadar limon suyunu ekleyin; bu sayede karışımınızı daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Keten Tohumu Suyu Kullanımı

Keten tohumu suyunun bütün özelliklerinden faydalanmak adına, aşağıdaki adımları uygulayınız:

 • Saçlarınızı normal şampuan ve krem ile yıkayın.
 • Saçlarınızı tararken, jel veya krem kullanmak yerine elinize biraz keten tohumu suyu alın ve bütün kafatası ve saçınıza uygulayın. Köklerden uçlara kadar nüfuz etmesine dikkat edin.
 • Bu uygulama ile saçınızı besleyerek ve dökülmesini önleyecektir.
 • Kuruduğu zaman, saçınızın parlak olduğunu ve elektiriklenmediğini göreceksiniz.
 • Saçınız kıvırcık ise, lüleleriniz meydana çıkana kadar keten tohumunu lülelere uygulayın.
 • Bunun etkisini arttırmak adına keten tohumu suyunu her gece yatmadan önce kafa derisine de uygulayınız.

]]> Keten Tohumu Kabızlık https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-kabizlik.html Thu, 29 Nov 2018 06:41:11 +0000 Keten Tohumu Kabızlık, kabızlığın en yaygın nedeni beslenmedeki lif eksikliği olsa da, bağırsağın hareketlerine etki edebilecek çeşitli faktörler hakkında bilgi sahibi olmamız önemlidir. Bu tür faktörlerden bazıları Keten Tohumu Kabızlık, kabızlığın en yaygın nedeni beslenmedeki lif eksikliği olsa da, bağırsağın hareketlerine etki edebilecek çeşitli faktörler hakkında bilgi sahibi olmamız önemlidir. Bu tür faktörlerden bazıları; seyahat, düzen değişikliği, günlük hayattaki rutinin değişmesi, stres vb. olarak gösterilebilir. Bağırsak hareketlerinizi kolay bir şekilde doğal yollardan hızlandırabilirsiniz. Bu sayede vücudunuz yapay laksatiflerin zararlı etkilerine maruz kalmayacaktır.

Keten tohumu kabızlık için bu kadar tavsiye edilmesinin nedeni, içerisindeki yüksek seviyede musilajdır. Musilaj, keten tohumunda bulunan çözünür liflerden gelmektedir. Keten tohumu su ile temas ettiğinde, musilaj serbest kalıp suyun kıvamını artırmaktadır.

Keten Tohumu Kabızlık İçin Kullanımı

Bu nedenle; kabızlığı hafifletme adına, keten tohumunun en çok önerilen tüketim şekillerinden biri de, geceden bir bardak suya bol olacak şekilde keten tohumu koyup sabah da bu tohumlu suyu aç karnına içmek.

Bu metodu eğer uyguladıysanız ve suyun kıvamından hoşlanmadıysanız, (yoğunlaştığı için) tohumları; meyve suyu, süt, yoğurt ve hatta salatalar ile karıştırmanızı tavsiye ederiz. Böylece, karıştıracağınız yiyeceğin güzel tadı sayesinde, yemesi daha kolay olmuş olacaktır. İşte bu süreçte müsilaj, bağırsaklardaki su bu bölgede harekete geçeceğinden, bir çok etkilerini göreceksiniz.

Keten Tohumu KabızlıkMüsilaj Nasıl Çalışır

Müsilaj, dışkılamayı harekete geçiren bir çeşit karışım oluşturur. Bu karışımın görevi, müsilajın bağırsaklardan daha hızlı geçmesidir. Keten tohumu tüketmenin, diğer laksatifleri kullanmaktan bu kadar değişik olmasının sebebi bu dışkılama sürecidir. Laksatifler, alışkanlığa sebep olur ve doğal bağırsak hareketlerini gerçekleştirebilmesi adına bir şekilde laksatiflere bağımlı olmasına sebep olur.

Üstelik, keten tohumunda bulunan çözünür lifler; toksinlerin, bağırsakda emilmeden önce hızlı bir şekilde vücuttan dışkılama yoluyla atılması için yardımcı olur.

Ayrıca bu tohumlarda, sağlığımıza çok faydalı olan çeşitli bileşenler de bulunmaktadır. Bunlardan biri, omega-3 asitler grubunda yer alan ve bir yağ asidi olan alfa-linolenik asit, bu da kötü kolesterolün azalması demektir. Bunun yanında keten tohumu, lüteolin ve oleik asit benzeri iltihap sökücüler içermektedir.

]]>
Keten Tohumu Hapı https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-hapi.html Thu, 29 Nov 2018 19:16:59 +0000 Keten tohumu hapı: Keten tohumu, linum usitatissimum bitkisinin tohumudur. Bu bitkinin tohumu olan keten tohumunun yağı, ilaç yapmak için kullanılmaktadır. Hapı birçok ülkede kullanılan bir haptır. Keten tohumunun faydalarının ka Keten tohumu hapı: Keten tohumu, linum usitatissimum bitkisinin tohumudur. Bu bitkinin tohumu olan keten tohumunun yağı, ilaç yapmak için kullanılmaktadır. Hapı birçok ülkede kullanılan bir haptır. Keten tohumunun faydalarının kanıtlanması ile keten tohumu bitkisinin hapı üretilmiştir. Keten tohumu bitkisinin insan vücudu üzerinde oldukça faydalı etkileri vardır. B12 vitamini içeren tek bitki olan keten tohumu kişide hafıza güçlenmesine fayda sağlamaktadır ve unutkanlığı gidermektedir. Çağımızın hastalığı olarak bilinen unutkanlık hastalığı ve daha bir çok problemi kişide gideren keten tohumuna ulaşmak bazen mümkün olmayabilir. Bunun için kişiler eczanelerden keten tohumu temin edebilir. İnsan vücuduna sağladığı bütün faydalar göz önünde bulundurularak ve keten tohumuna ulaşamayan insanların yanlarında rahat taşıyacakları, rahat kullanacakları ve uygun bir fiyat aralığı ile eczanelerde keten tohumu hapı satılmaya başlanmıştır. Keten tohumu çoğu kişide güvenlidir. Her gün düzenli olarak alırsanız bağırsak hareketlerinin sayısı artabilmektedir. Buna rağmen doktora danışmadan kullanılması uygun değildir ve keten tohumu hapını eczane dışında yerlerden temin etmek doğru değildir. Özellikle bebek emziren annelerde ve hamile olan anne adaylarında keten tohumu hapı kullanmak uygun değildir. Hamileler ve emziren anneler dışında çocukların keten tohumu hapı kullanması da yine uygun olmayan bir durumdur. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmaları uygun değildir. Keten tohumu hapı keten tohumunun içeriğindeki vitaminleri ve faydaları taşımaktadır. Fakat yinede beklenmeyen bir etki gözlemlendiğinde hemen keten tohumu hapı alımını kesmeli ve doktora başvurmalısınız.

Keten Tohumu HapıKeten tohumu hapı faydaları:
 • Kişide kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Kötü kolesterolü trigliserit düzeyini düşürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Vücutta kan pıhtılaşmasını azaltarak önüne geçmektedir.
 • Damar sertliği oluşumlarını engellemektedir.
 • Yüksek tansiyon hastalığı yaşayan hastalar için fayda sağlamaktadır.
 • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Bağırsakları çalıştırır ve temizler.
 • Mide ülseri ve gastrit problemi yaşayanlar için tamamen doğal bir destekleyicidir.
 • Kadınların menapoz dönemleri problemlerini giderici özelliklere sahiptir.
 • Kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlık sorunu yaşayanlar için doğal bir müshil ilacı etkisi oluşturmaktadır.
 • Ağız içi ve diş eti problemlerini gidermektedir.
 • Vücutta bulunan fazla kiloların atımına oldukça faydalıdır.
 • Kişi cildini güzelleştirir ve cilt problemlerini büyük oranda giderir.
]]>
Sarı Keten Tohumu https://www.ketentohumu.gen.tr/sari-keten-tohumu.html Fri, 30 Nov 2018 04:01:11 +0000 Sarı keten tohumu: şifalı bitkiler arasında yer alan ve adını duyuran bir bitki tohumudur. Linum usitatissimmum adlı bitkinin tohumu olan sarı keten tohumu vücuda faydaları ile bilinen ve faydaları yapılan araştırmalarla kanıtla Sarı keten tohumu: şifalı bitkiler arasında yer alan ve adını duyuran bir bitki tohumudur. Linum usitatissimmum adlı bitkinin tohumu olan sarı keten tohumu vücuda faydaları ile bilinen ve faydaları yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olan bir tohumdur. Vücutta oluşan bazı problemlere iyi geldiği bilinen sarı keten tohumu, diyet yapanlar için de önerilen bir üründür. Doğal bir müshil görevi görerek bağırsakları hızlandıran sarı keten tohumu kilo vermeye fayda sağlamaktadır. Diyet eşliğinde bilinçli bir şekilde kullanıldığı takdirde istenilen sonuca daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Sarı keten tohumu sağlık açısından çok faydalı olmasına rağmen dikkatli tüketilmesi gereken bir üründür. Çeşitli sağlık sorunları yaşayan kişiler, hamilelik yaşayan anne adayları, bebek emziren anneler ve çocuklar sarı keten tohumu tüketmemelidir. Çok gerekli olduğu durumlarda ise doktora danışarak tüketmelidirler. Sarı keten tohumunun içerdiği omega maddeleri vücuda sağlık ve dinçlik kazandırmaktadır. Sarı keten tohumu, insan vücudu üzerinde faydası kanıtlanan bir ürün olduğu için, sarı keten tohumu yağı, sarı keten tohumu kapsülü ve sarı keten tohumunun diğer ürünleri üretilmiştir. Tamamen doğal ve organik olan sarı keten tohumu bilinçli ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Sarı keten tohumu faydaları:
 • Kişide kalp ve damar yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Kötü kolesterolü düşürür ve kolesterolü dengeler
 • Bağırsakları çalıştırır ve hareketliliğinde artış sağlar ve kabızlığı önler.
 • Vücut genelinde cildi yumuşatır ve canlı bir görünüm sağlar.
 • Menapoz döneminde olan kadınların ateş basması ve ataklar halinde gelen menapoz problemlerinin önüne geçmektedir.
 • Eklem rahatsızlıklarına, vücut genelindeki ağrılara ve ağrı bölgelerindeki şişmeye iyi gelir.
 • Yapılan araştırmalar sarı keten tohumunun bazı kanser türlerine karşı vücuda direnç kazandırdığını ortaya koymuştur.
 • Sarı keten tohumu vücudun genel anlamda daha sağlıklı olamasına fayda sağlamaktadır.
 • Yüklü miktarda omega 3 yağ asitlerinden olan alfa linolenic yani Ala olarak bilinen asit vücutta gelişiminde büyük rol oynamaktadır.
 • Bazı bilim adamlarının görüşüne göre Ala sağlığa yararlı eikosanoidlerin seviyesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sağlığa yararlı olan eikosanoidler, vücutta bütün biyolojik aktiviteleri düzenler ve tümör başlangıcı oluşumlarını engeller
Sarı Keten TohumuUyarı: Prostat kanseri olanlar kesinlikle sarı keten tohumu tüketmemeleri gerektiğini söyleyen bazı bilim adamları sarı keten tohumu içerisindeki alfa linolenik asidin kanseri daha hızlı bir şekilde vücuda yaydığını belirtmişlerdir. Bu sebepten dolayı prostat kanseri olan hastaların tamamen doktor kontrolü altında olmaları ve tüm önerilere uymaları gerekmektedir.
]]>
Kabızlık Keten Tohumu https://www.ketentohumu.gen.tr/kabizlik-keten-tohumu.html Sat, 01 Dec 2018 02:48:32 +0000 Kabızlık Keten Tohumu; Kabızlığın en yaygın sebebi beslenmedeki lif eksikliği olsa da, bağırsak hareketlerine etki edebilecek farklı faktörlerin neden olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve bunlar hakkında bilgi sahibi Kabızlık Keten Tohumu; Kabızlığın en yaygın sebebi beslenmedeki lif eksikliği olsa da, bağırsak hareketlerine etki edebilecek farklı faktörlerin neden olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve bunlar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu faktörlerden bazıları ise düzen değişikliği, stres, seyahat, günlük hayattaki rutin işlerin değişmesi vb. gibi sıralanabilir. Günlük hayatımızda bağırsak hareketlerini doğal yollardan kolayca hızlandırabilir. Böylece vücut yapay Laxativlerin zararlı etkilerine maruz kalmayabilir.
Kabızlığa karşı keten tohumu kullanmanın bu kadar tavsiye edilmesinin sebebi, içeriğinde yüksek miktarda barındırdığı yapışkan ve az akışkan karakterli bir polimer olan musilajdır. Musilaj, keten tohumundaki çözünebilir liflerde bulunmakta ve suyla temas ettiğinde, polimer serbest kalıp bağırsakta su miktarını daha da yoğunlaştırır.

Kabızlık Keten Tohumu Tedavisi; Yukarıda yazılı olan etkisi nedeniyle, kabızlığı giderme amacıyla, keten tohumunun uzmanlar tarafından tavsiye edilen tüketim şekillerinden biri, akşam bir bardak suya bol miktarda keten tohumu koyup sabah bu tohumlu suyu aç karnına içilmesidir. Bu yöntemi uygularken ve suyun kıvamı ve tadından hoşlanmadıysanız, uzmanlar tohumları, meyve suyu, süt, yoğurt ve hatta salatalarla karıştırmayı önermekteler. Böylece, karıştıracağınız yiyeceğin zengin tadının etkisiyle, içilmesi ve yemesi daha kolay olacaktır. Tüketim sonrası müsilaj, bağırsaklardaki su bulunan bölgede harekete geçer, inanılmaz etkisini gösterir.

Kabızlık Keten Tohumu Müsilaj Etkisi; Bu yapışkan ve az akışkan karakterli polimer, dışkılamayı sağlayan bir çeşit karışım oluşturur. Bu karışım, polimerin bağırsaklardan daha hızlı geçmesini sağlar. Keten tohumu yemenin, diğer Laxativleri (müshil ilaçları) kullanmaktan bu kadar farklı olmasının sebebi bu dışkılama sürecidir. Laxativler içeriği gereği, vücutta bağımlılık yapmasına neden olur ve doğal bağırsak hareketlerini gerçekleştirebilmesi için bir şekilde Laxativlere bağımlı olunmasına yol açar.
Üstelik keten tohumundaki çözünür lifler, yapışkan ve az akışkan karakterli polimer sayesinde, toksinlerin, bağırsaklarda emilmeden önce hızlıca vücuttan dışkılama yoluyla atılmasını sağlar.
Ayrıca keten tohumunun içeriğinde, sağlığa çok faydalı olan farklı bileşenler de bulunmaktadır. Bunların en başında, omega 3 yağ asidi grubunda yer alan ve bir amino yağ asidi olan alfa-linolenik asittir, bu da kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Keten tohumu ayrıca oleik ve lüteolin asit gibi iltihap sökücüler de bünyesinde barındırır.

Kabızlık Keten TohumuKansere Karşı Keten Tohumu; Kabızlık Keten Tohumu yanı sıra sayısız faydasıyla göze çarpmaktadır, bunlardan özellikle kolon ve göğüs kanseri başta olmak üzere, herhangi bir kanser türüne yakalanma riskinizi azaltmaya katkıda bulunmasıdır. Ayrıca zengin yağ asidi ve omega 3 yağ asit içeriği sayesinde, keten tohumu düzenli olarak tüketildiğinde her çeşit iltihabı tedavi etmeye de yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini ve hatta boşaltım ve solunum sistemini güçlendirdiği tespit edilmiştir.
Sonuç olarak, uzmanların belirttiğine göre keten tohumunun çeşitli hastalıkların engellenmesinde ve en faydalı, koruyucu besinlerden biri olduğunu söylemekteler. Keten tohumunun yalnızca acil durumlarda değil, düzenli olarak yenmesini tavsiye etmektedirler.
]]>
Keten Tohumu Diyeti https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-diyeti.html Sat, 01 Dec 2018 04:09:31 +0000 Keten tohumu diyeti,  kullandığımız bu ürünün bitkisel bir madde olduğunu bilsek de tam olarak nasıl oluştuğunu bilmemizde fayda vardır. Keten tohumu yeşil başlı bir bitki olup, kireçli topraklarda yetişir. Keten tohumunu Keten tohumu diyeti,  kullandığımız bu ürünün bitkisel bir madde olduğunu bilsek de tam olarak nasıl oluştuğunu bilmemizde fayda vardır. Keten tohumu yeşil başlı bir bitki olup, kireçli topraklarda yetişir. Keten tohumunun içerisindeki her çiçeğinden 2 tane tohum çıkmaktadır. Çıkan bu kahverengi tohumlar keten tohumu olarak adlandırılmaktadır.

Keten tohumunu diyetlerde kullanırken özellikle de keten yağını taze olarak tüketmeye özen gösteriniz. Ama biz diyetlerde yağından ziyada tohumunu almanızı tavsiye ederiz. Bu tohumun saklama koşulları da çok önemlidir. Özellikle de buzdolabında saklanmalı ve soğuk zincirlerle dağıtılmalıdır. Ayrıca keten tohumunda B6 vitaminin emilimini engelleyen bileşenler de bulunmaktadır. Bu sebeple keten tohumu diyetini yüksek miktarda ve uzun süreli olarak kullanımı önerilmiyor. Yani günlük tüketimi 40 gramı geçmemelidir. 10 yemek kaşığından fazla tüketilmesi ise toksin etkisi gösterir. Bu yüzden hamile ve emzikliler de, prostat ve göğüs kanseri olan kimselerde, diyabet ilacı, tansiyon ilacı ve kan sulandırıcı kullanan kişilerin keten tohumunu kullanması ve keten tohumu diyeti yapması önerilmiyor. Yabani ve çayır alerjisi olan kişilerde dikkatlice tüketmelidirler.

Keten tohumu diyeti ile her yemekten önce tek olarak yenirse, tohumun vermiş olduğu tokluk hissi de zayıflamanıza yardımcı olacaktır. İçinde bulunan omega 3, B12 vitamini ve omega 6 gibi maddeler sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Keten tohumunu tek olarak tüketmeyi sevmeyenler yoğurt ile karıştırıp yiyebilirler. Yoğurt bilindiği üzere kilo vermede büyük bir etkisi vardır.

Keten tohumu diyetini genel olarak ara öğünlerde tüketilirken diğer öğünlerde de salatalara 1 yemek kaşığı eklenmesinin de ayrı bir faydası bulunmaktadır. Keten tohumunun tadı sade olarak pek güzel olmadığından salata ya da yoğurt ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bağırsakları kısa bir sürede harekete geçirdiğinden dolayı vücuda alınan yağların depolanmadan sindirilmesini ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de yağ birikimi meydana gelmez. Ve bunun yanı sıra tok tutma özelliği ile de zayıflamak için etkili bir bitkidir. 

Sağlıklı kilo vermede tüm diyetisyenler neredeyse liflerin öneminden bahseder. Diyet yaparken lif oranı yüksek besinler tüketmek son derece önemlidir. İçerdiği lif oranının yüksekliği ile keten tohumu da son yıllarda diyet listelerinde vazgeçilmez olmuştur. Gelelim keten tohumu diyetinde bu bitkinin nasıl kullanılması gerektiğine. 

Keten Tohumu Diyeti

Keten Tohumu Diyeti Kullanma Yöntemleri

 • Gece yatarken ya da sabah uyandığınızda bit tatlı kaşığı yiyerek ya da bir kaşık soğurt ile karıştırıp beraber tüketiniz. Sade tüketmek isterseniz eğer üzerine bir çay kaşığı kadar keten tohumuna 1 bardak kadar su ekleyiniz.
 • Keten tohumu diyetinde iken baharat olarak kullanmak için tohumu ezip çeşitli yiyeceklere ilave edebilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı keten tohumunu 2 su bardağı su ile demliğe atarak kaynatınız. Kaynadıktan sonra çayı süzüp içilecek hale getiriniz. Bu çayı yemeklerden önce günde 3 defa uygulamakta fayda vardır.  Ya da bu çayın buharı da çok yararlıdır, içinize de çekebilirsiniz.
 • Keten tohumunu ezip toz haline getirdikten sonra sabah akşam aç karna bir yemek kaşığı da tüketebilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta toz halindeki keten tohumunu bol miktarda su ile beraber tüketmelisiniz. Keten tohumu çok fazla genişlediğinden en az bir bardak su ile alınması gereklidir.
 • Keten tohumunu bir çay kaşığı ezmek ve bir kase yoğurt ekleyerek yemeklerden önce içiniz.
]]>
Hamilelikte Keten Tohumu https://www.ketentohumu.gen.tr/hamilelikte-keten-tohumu.html Sun, 02 Dec 2018 01:04:24 +0000 Hamilelikte Keten Tohumu, Şifalı bitkiler sadece özleri ile değil aynı zamanda tohumları ile de fayda oluşturabilir.. Bu bitkilerden biri olan keten tohumu da mide ve bağırsak problemlerinden tutun da kemikleri güçlendirmesin Hamilelikte Keten Tohumu, Şifalı bitkiler sadece özleri ile değil aynı zamanda tohumları ile de fayda oluşturabilir.. Bu bitkilerden biri olan keten tohumu da mide ve bağırsak problemlerinden tutun da kemikleri güçlendirmesine kadar birden fazla hususta yardımcı oluyor. Keten tohumunun sahip olduğu bütün faydalarını bu yazımızda anlatacağız. Herkese sağlıklı bir yaşam geçirmeniz dileği ile ...

Omega-3, omega-6 yağ asitlerinin çok iyi bir kaynağı olan bu tohumu, yüksek oranda çözünür-çözünmez lif içerir, kolon, göğüs, prostat kanserine karşın koruyucu olan lignanların kaynağıdır.

Günde bir yemek kaşığı keten tohumu yenilmesi kafidir. Hamile, emziren kadınlar ve de küçük çocukların ise kullanmaması önerilmektedir. Yeterli miktarda balık tüketmiyor iseniz (Omega-3 yağ eksikliğini karşılamak için),  özelikle hamur işlerine de keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Hamilelikte keten tohumu, tüketimi anne ve bebeğin sağlığı için faydalı olan Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olduğundan ötürü doğrudur. Çiğ ya da kavrulmuş olarak tüketilebilecek keten tohumunu hamilelik esnasında beslenme alışkanlıklarınıza eklemeden önce doktorunuza danışmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Gebelik esnasında takviye olarak kullanılabilecek olan keten tohumu ile bunların türevleri arasında yer alan keten tohumu yağları rahatlık ile tüketilebilen ürünlerdir. Ezilmiş olan keten tohumlarını ise kullandığınız mısır gevreği veya salataların üzerine serpiştirerek tüketebilirsiniz. Veya keten tohumunu öğütüp taze meyveli içeceklere ekleyerek de tüketmek mümkündür. Bu tohumları dilerseniz ekmek ya da kek yapımı sırasında da rahatlık içinde kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken dikkat etmeniz gereken tek ve en önemli konu tohumları kullanmadan önce ezmeniz gerektiğidir. Aksi takdirde büyük bir oranda sisteminizden sindirilmeden geçecektir.

Hamilelikte Keten Tohumu

Hamilelikte Keten Tohumu Kullanımı Noktasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Keten tohumu östrojen hormonunu kopya edebileceği için hamilelik sırasında ham olarak tüketilmesi regl kanaması yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum bebeğe de zarar verebileceğinden hekime başvurmak gerekir. Keten tohumu hormonlar ile ilgili aksamalara neden olduğundan hamilelikte keten tohumu kullanılması konusunda net olarak faydalı ya da kesin zararlı diyebilmek doğru olmayacaktır.

Hamilelikte Geleneksel tedavide keten tohumu kullanımı nasıl olur

Bu Keten tohumu antioksidan, antimitoz ve antimantari özellikler taşır.

Keten tohumlarında içinde bulunan müsilaj, bağırsakta su çekip şişerek, mekanik müshil gibi tesir eder. Ketenin bu etkiyi göstermesi biraz süre alır fakat tahriş yapmama gibi önemli bir avantajı da vardır. Yine bu özelliği ile diğer müshillere nazaran daha uzun bir süre kullanılabilir. Ayrıca içerdiği yağ içinde müsil yapıcı etkiye destek sağlamaktadır.

Eski Mısırlılar zamanından itibaren bu amaçla kullanıldığı bilinir.

Yine, müsilajın yumuşatıcı etkisinden ötürü gastrit, mide ülseri gibi sindirim sistemi tahrişlerin de de ayrıca kullanılır.

Bu gaye için günde 1 kez tercihen yatmadan önce 1-2 çay kaşığı tohum yenir, üzerine iki bardak su içilir.

Öksürüğe, üşütmeye, nezleye, karşı bir çorba kaşığı keten tohumu üç fincan suda on dakika kaynatılır; 3 ile beş dakika bekletilip süzüldükten sonra içilebilir.

Bu çayın buharı da burundan teneffüs edilir.

Akciğer hastalıkları ve zatürede 80 gr. keten tohumu 40 gr. rezene tohumu ile karıştırılarak az sıcak suda lapa yapılır sonra iki tülbent arasına konarak göğüse ve sırta ayrı ayrı yerleştirilir.

Gece yanığı, çıban ve eziklerin iyileştirilmesi için 80 gr. keten tohumu ile 40 gr ebegümeci lapası birlikte yapılarak yaranın üzerine konulur

Böbrek ağrısı ve kramplarda da iki çay kaşığı keten]]> Keten Tohumu Sivilce https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-sivilce.html Mon, 03 Dec 2018 00:09:37 +0000 Keten tohumu sivilce; Sivilceler sadece ergenlik döneminde değil, her insanın tüm yaşantısında karşılaşacağı ve aynalara küseceği dönemler meydana getirir. ciltte yaşanan en büyük sorun hiç kuşkusuz sivilcelerdir. Tıp dil Keten tohumu sivilce; Sivilceler sadece ergenlik döneminde değil, her insanın tüm yaşantısında karşılaşacağı ve aynalara küseceği dönemler meydana getirir. ciltte yaşanan en büyük sorun hiç kuşkusuz sivilcelerdir. Tıp dilinde bilinen adı akne olan sivilceler, kimi zaman yağ bezlerinin iltihaplanması ile, kimi zaman da kıl köklerinin iltihaplanması ile oluştuğu bilinmektedir. Yağ bezleri insan vücudunda en çok yüz, göğüs ve sırt bölgelerinde oluşur. Hele birde yüzde çıkan sivilceler kuruyup iyileştikten sonra bile geride ciltte derin çukurlar ve leke meydana getirebilir. Hatta aynı yerlerden yenileri çıkarak dahada ilerleyen boyutlarda görülebilir. 


Ciltte oluşan lekeleri en aza indirmek için yapılması ve bilinmesi gereken ilk şey, sivilceler ile oynanmaması gerektiğidir. ,ayrıca sıkıp patlatılmaması da gerekir. Hatta ve hatta asla kaşınmaması da gerekir. Bu saydıklarımızın yapılması, cilt yüzeyinde oluşan iltihabın yayılmasına ve iyileştikten sonra yerinde derin lekeler ve çukurlar oluşmasına neden olur.  O yüzden cildin temizliği ve bakımı çok önemlidir. Ama bu bakım ve temizliğinde abartılmaması gerekmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günde en fazla iki kez cildi temizlemek her cilt tipi için yeterli bir miktardır. İçeriğinde ağır kimyasallar olan temizleyici kozmetik ürünlerinin aşırı miktarlarda kullanılması çok sakıncalı olup, cilt yüzeyinde ihtiyaç duyulan yağı kurutmasına neden olur. Bu durumda da cildiniz çok kuru bir görüntü alır. Bu yaşanan cilt kuruluğu ise hem cildin tahriş olmasına hem de cildin kurulukları ile mücadele edebilmek için daha fazla yağ üretmesine neden olur. 

Sivilce İzini Gidermeye Yardımcı Keten Tohumu Maskesi Malzemelerimiz;
 • Üç yemek kaşığı kadar öğütülmüş keten tohumu,
 • İki yemek kaşığı tereyağı,
 • Üç damla biberiye yağı,
Hazırlanışı;

Öğütülmüş keten tohumunu tereyağıyla biraz karıştırdıktan sonra içerisine biberiye yağını da ilave edilerek biraz daha harmanlanır. Uygulanan yüzün temiz olması gerekmektedir. Tülbenti ılık su ile ıslattıktan sonra yüze konularak kapatılması gerekir. Hazırlanan Karışım, tülbentin üzerinden yüze sürülüp otuz dakika bekletilir. Daha sonra süre dolduğunda yüz bol ılık su ile iyice durulanmalıdır. Kürü haftada bir yapmanız yeterli olacaktır. 

Keten tohumu sivilce maskesi ikinci tarifi;
 • Bir yemek kaşığı keten tohumu 
 • Bir su bardağı su,
Keten Tohumu SivilceHazırlanışı;

Bir bardak suya keten tohumunu ekleyerek bir cezve içerisinde kaynatılır. Hazırlanan karışım kaynamaya başladıktan sonra kaymak kıvamını almaya başlar. Birkaç dakika daha bekleyerek kaynattıktan sonra karışımı soğuması için bekletiriz. Hafif ılıyan keten tohumu karışımı ister çillerin lekelerin veya sivilcelerin olduğu bölgelere isterseniz de tüm yüze sürebilirsiniz. Karışımın yüzünüzde otuz dakika beklemesi gerekir. Daha sonra tüm yüz ılık suyla iyice durulanmalıdır.

Keten tohumu maskesi faydalarının en başında sivilceler gelmektedir. Özellikle yoğun sivilce sorunu yaşayan kişilerin kullanması yüzünde oluşan sivilcelerin kendiliğinden yok olup gitmesine ve iz bırakmamasına çok büyük yardımı olur. Ayrıca sivilcelerden kaynaklı, cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıkların giderilmesinde de yine keten tohumu maskesinin çok büyük bir etkisi vardır. Son olarak sizlere önerimiz haftada en az 2-3 defa bu kürün uygulanması gerektiğidir. Bu sayede tüm yüzünüzde oluşan sivilcelerden cildinize zarar vermeden kurtulabilirsiniz. Pırıl pırıl bir cilt için mutlaka keten tohumu kürlerini kullanmalısınız. 
]]>
Yoğurt Keten Tohumu https://www.ketentohumu.gen.tr/yogurt-keten-tohumu.html Mon, 03 Dec 2018 09:07:30 +0000 Yoğurt keten tohumu, beraber kullanıldığında birçok hastalığa ve rahatlıklara iyi gelir. Keten tohumunu öğüterek, yağını alarak veya direkt olarak doğal hali ile birlikte kullanabilirsiniz. Ama yoğurt keten tohumu ile bi Yoğurt keten tohumu, beraber kullanıldığında birçok hastalığa ve rahatlıklara iyi gelir. Keten tohumunu öğüterek, yağını alarak veya direkt olarak doğal hali ile birlikte kullanabilirsiniz. Ama yoğurt keten tohumu ile birlikte daha lezzetli bir tarif oluyor ve yemesi daha kolay oluyor. Keten tohumu omega 3 yağ asitleri içeren besinlerin değerini belirleyen araştırma sonuçları çoğaldıkça beslenme uzmanları, doktorlar ve tüketen kişiler tarafından balık yağına ve keten tohumuna ilgi artmıştır. Bu besine olan değerin artmasının bir başka nedeni ise insan vücudunun üretmediği omega 3 yağ asitlerinin illaki dışarıdan takviye edilip kullanmak gerektiğidir. Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri ve çok düşük oranda doymuş yağ asitleri, yüksek oranda lif ile yüksek oranda potasyum ve düşük orada magnezyum, çinko, demir bakır gibi diğer vitaminleri de barındırıyor. Yoğurt da ise bulunan bol miktarda kalsiyum vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral eksikliğini gidermek amacıyla önerilir ve gereklidir. Yoğurt keten tohumu her ikisi de sağlıklı bir vücut için mükemmel bir faktördür. Sizde mucizevi besini evinizden eksik etmeyin ve yoğurtla veya salata veya farklı yiyeceklerle birlikte yiyin. 

Yoğurt Keten TohumuYoğurt keten tohumu ile beraber yenilince olan faydaları;
 • İçerisindeki lignan (SDG) anti-kanser özellikli bir madde olup; göğüs, kolon kanseri prostat kanseri ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu kanserli hücrelerin büyüme hızını yavaşlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerisindeki enfeksiyon giderici maddeler romatoid, artrit, sedef, alerjiler ve diğer yangılı hastalıklarda iyileştirici etkileri vardır.
 • Yoğurt keten tohumu beraber kalp hastalıklarına karşı koruyucu yüksek olan kolesterol trigliserid ve tansiyon düşüklüğü gibi özelliğe sahiptir.
 • Protein homosisteinlerin kandaki seviyesini düşürür. Bunlar kalp hastalıkları için risk oluşturur. 
 • Vücut güçlendirici elementlerin dayanıklılığını arttırır. 
 • Doğal bir antioksidandır. 
 • Yoğurt keten tohumu birlikte yenildiği zaman bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Yoğurt keten tohumu beraber kullanıldığında kronik kabızlığa karşı da tüketilebilir. Çok güçlü bir şekilde etkisi olan müshil ilaçlarının devamlı kullanımda bağırsak mukozasına zarar verdiği için ve organizmaların ihtiyacı olan minerallerin özellikle potasyumun azalmasına yol açtığı bilinmektedir. Halbuki zaten yoğurt keten tohumu kullanımında bu tarz yan etkiler söz konusu dahi değildir. Çünkü yoğurt keten tohumu yağının etkisi mekanik müsil içerir.
 • Mide mukozası iltihabı ve ülseratif farklı rahatsızlıklara karşı etkisi olabilir. 
 • İçerdiği bazı asiller sayesinde eklem romatizmasına karşı yararlıdır. 
 • Öksürükte ses kısıklığında ve astrid gibi mide sorunlarında da olumlu etkisi gözlenmiştir. 
 • Yoğurt keten tohumu beraber kullanıldığında menopoz ile ilgili başka semptomların  sıcaklaması vajinal kurumaya yol açar bundan dolayı ortaya çıkan mantar enfeksiyonları ve PMS'e menstural kramplar ve adet öncesi sendromlara iyi gelmektedir. 
 • Ağız boşluğu boğaz ve diş eti rahatsızlıklarına barbara olarak kullanılabilir.
 • Yoğurt keten tohumu karıştırıp yerseniz bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve bağırsakların temizlemesini sağlar.
 • Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Egzama ve sedef hastalıklarının tedavisinde kullanılır. 
 • Omega-3, vitamin, B-12 ve ligler açısından zengin olması hücreleri genç tutarak yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.
 • Yoğurt keten tohumu birlikte tüketildiğinde vücut direncini arttırır ve kendinizi gün boyunca dinç hissedersiniz.
 • Yoğurt keten tohumunu bir kasede karıştırarak yerseniz grip ve diğer enfeksiyon tarzı hastalıklara karsı adeta bir kalkan görevi görerek koruyucu etkisi vardır.
 • Ancak keten tohumunu günlük maksimum limit bir veya bir buçu]]> Keten Tohumu Zararları https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-zararlari.html Tue, 04 Dec 2018 04:05:48 +0000 Keten tohumu zararları, konusunda bilgiler vermeden önce şu noktaya dikkat edilmelidir, keten tohumu içerdiği içerdiği Omega 3 (N-3) yağ asidi nedeniyle tüketilmesi sağlıklı beslenme uzmanları tarafından önerilmektedir. Çü Keten tohumu zararları, konusunda bilgiler vermeden önce şu noktaya dikkat edilmelidir, keten tohumu içerdiği içerdiği Omega 3 (N-3) yağ asidi nedeniyle tüketilmesi sağlıklı beslenme uzmanları tarafından önerilmektedir. Çünkü insan vücudu N-3 yağ asitlerini üretememektedir ve bu yağ asidinin dışarıdan alınması gereklidir. Bu yağ asidi balık yağında ve keten tohumunda bol miktarda bulunur.

  Keten tohumu zararları konusu nereden çıkmaktadır

  İlk başta verilen bilgilerde keten tohumunun N-3 yağ asidi gibi vücuda oldukça faydalı bir içeriği olduğu belirtildi.  Peki nasıl oluyor da keten tohumu zararları gibi bir soru gündeme gelebilmektedir gibi bir soru sorulabilir. Tıbbi anlamda yapılan incelemeler keten tohumunun herhangi bir yan etkiye neden olmadığı saptanmıştır. 

  Keten tohumu zararları konusu keten tohumunun kısa sürede bozulmaya yatkın olması ile ilgilidir. Uygun bir şekilde muhafaza edilmeyen keten tohumunun kullanılması keten tohumu zararlarının ortaya çıkmasına ve bağışıklık sisteminde bazı olumsuzluklara neden olabilmektedir. Yani kısacası keten tohumu zararları yanlış saklama koşulları ve yanlış kullanımı ile ilgilidir. 

  Keten tohumu zararları tarafının görülmesine neden olan bir diğer etken tam olarak olgunlaşmamış durumda iken kullanılmasıdır. Bu durumda şişlik hissi, karın ağrısı, ishal ve bulantı meydana gelebilmektedir. Önemle üzerinde durulması gereken diğer bir yönü ise keten tohumu zararlarından korunabilmek için mutlaka önce doktorunuza danışmanız ve sonrasında kullanmaya başlamanızdır. 

  Keten Tohumu Zararları

  Keten tohumu zararlarının açığa çıkmasına yol açan başka bir neden de keten tohumlarının su ile bir araya geldikleri zaman şişmeleridir. Bu özelliklerinden dolayı bağırsaklarında problem olan kişilerin ve yemek borusu rahatsızlığı olanların keten tohumunu kullanmamaları önerilmektedir.  Kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler keten tohumu zararları nedeniyle kullanmamalıdır. Çünkü keten tohumu kanı incelten kimyasal maddeler ile reaksiyona girebilmekte ve sonuçta keten tohumu zararları arasında değerlendirilen bazı olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. 

  Keten tohumu zararlarından biri de kan şekerini düzene sokan ilaçlar ile birlikte kullanılması sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Eğer bu türden bir ilaç kullanmanız söz konusu ise öncelikle mutlaka doktorunuza danışarak bu konuda bilgi almanız önerilir. Çok fazla keten tohumu kullanılması durumunda keten tohumu zararlarından biri daha ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun ise fazla kullanılan keten tohumunun östrojen hormonu seviyesini arttırabilmesi ve sonuçta yumurtalık kanseri ve rahim kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırmasıdır. 

  Keten tohumu zararları konusunda belirlenen bir diğer konu da erkeklerde prostat kanseri ile ilişkilerinin olabilmesidir. Ender olarak rastlanan durumlardan biri de keten tohumu zararlarından biri olan alerjik reaksiyonlardır. Eğer keten tohumuna karşı bir alerjinizin olması durumu varsa o zaman bu konuda mutlaka doktorunuzun fikrini almanız gerekir. Keten tohumu zararları konusunda belirtilen alerjik durumlarda yüz ve ağız bölgesinde şişme olması, kızarıklıklar ve solunum güçlükleri oluşabilmektedir.

  ]]>
  Keten Tohumunun Zayıflatıcı Özelliği https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumunun-zayiflatici-ozelligi.html Wed, 05 Dec 2018 00:47:58 +0000 Keten tohumunu özellikle kadınlar için cazip kılan en önemli özelliği ise, zayıflatıcı özelliğe sahip olması. Tokluk hissi uyandırarak kişinin daha az yemek yemesine yol açıyor. Zayıflat

  Keten tohumunu özellikle kadınlar için cazip kılan en önemli özelliği ise, zayıflatıcı özelliğe sahip olması. Tokluk hissi uyandırarak kişinin daha az yemek yemesine yol açıyor. Zayıflatıcı özelliği, aslında içerdiği Omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanıyor. Tıpkı balık gibi etkisi var keten tohumunun.

  Keten tohumu, somon balığı kadar Omega-3 yağı içeriyor. Günde 1 yemek kaşığı alındığında ayda ortalama 4-5 kilo verilebilir. Ancak tabii ki bu, kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye de değişir. Bir uzmana danışmak çok önemli. Nedense ‘doğal’ gıdaların veya bitkilerin zararsız olduğuna inanılır Türk toplumunda. Oysa bir bitki de bilinçsiz kullanıldığında sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Suyun bile fazlası zarar.

  Keten Tohumunun Zayıflatıcı Özelliği

  Keten tohumunu da dozunu kaçırarak tüketirseniz, bağırsaklar fazla yumuşar ve vücut aşırı su kaybeder. Dolayısıyla aşırı kilo kaybı olur. İdeali günde bir yemek kaşığı. Ama kilo sorununa göre alınması gereken dozaj değişebilir. Aslında bu dozajı insanlar kendileri de ayarlayabilirler. Bağırsaklar fazla yumuşamayacak şekilde kullanılırsa dozu kaçırılmamış olur.

  ]]>
  Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-hangi-hastaliklara-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 10:44:10 +0000 Keten tohumu hangi hastalıklara iyi gelir, Oda sıcaklığında bir yıl tazeliğini koruyabilen keten tohumu, öğütülerek toz halinde hava geçirmez cam bir kavanozda 30 gün süre ile saklanabilir. Yemeklerde de kullanılan ket Keten tohumu hangi hastalıklara iyi gelir, Oda sıcaklığında bir yıl tazeliğini koruyabilen keten tohumu, öğütülerek toz halinde hava geçirmez cam bir kavanozda 30 gün süre ile saklanabilir. Yemeklerde de kullanılan keten tohumu sağlık açısından da bir çok hastalığa engel olabilme özelliğine sahiptir. 
  Keten tohumu, mide ve bağırsak rahatsızlıkları başta olmak üzere şifa gösterici yönü ile tedavi amaçlı kullanılabilir. Uzmanlar keten tohumunun bağırsakları yumuşattığı ve kabızlık probleminin giderildiğini tespit etmiştir. Keten tohumu havanda biraz dövülerek sabahları aç karna, yağlı yoğurt ile karıştırılarak yenilebilir. Yine bağırsak faaliyetlerini düzenleyebilmek için; günde bir defa açken, 1 tatlı kaşığı keten tohumu tozu, 1 su bardağı suya karıştırılıp içilirse faydalı olacaktır. Kemikleri güçlendirme özelliğine sahip olan keten tohumu yine 1 tatlı kaşığı toz halinde suya ilave edilerek menopoz dönemindeki bayanlar için de faydalı olacaktır. Birçok hastalığın tedavisinde; kaynatılarak, dövülüp toz haline gidererek kullanılabilir. Kullanım şekilleri hastalıklara göre araştırılarak hazırlanması gerekmektedir. 

  Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi GelirKeten tohumu yararları;
  • Bağırsak sistemini güçlendirir. 
  • Kalp damar hastalıklarından korur.
  • LDL kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürür.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Romatizmal hastalıkları önler.
  • Sinir sistemi ve hafızayı güçlendirir.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Konsantrasyon bozukluğuna iyi gelir.
  • Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığını engeller.
  • Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Nasıra iyi gelir.
  • Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir. 
  • Solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.
  • Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.
  • Öksürüğü giderir.
  • Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara yöntemi ile faydalı olur.
  • Göğüs, kolon ve prostat kanserlerine karşı koruyucu lignanların en önemli kaynaklarındandır. 
  Omega 3, omega 6 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından olan keten tohumu, yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif içermektedir. Hamile, emziren ve küçük çocukların kullanmamaları gerekmektedir. 
  ]]>
  Gebelikte Keten Tohumu Kullanımı https://www.ketentohumu.gen.tr/gebelikte-keten-tohumu-kullanimi.html Wed, 05 Dec 2018 11:49:29 +0000 Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve

  Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir. 100 gr. keten yağı 13.4 mg. E vitamini, 100 gr. keten tohumu ise yaklaşık 450 kcal. içerir daha uygun sanki. Keten tohumunun amino asit profili soya ununa benzer özellikler gösterir.

  İçerdiği N-3 yağ asiti oranı, (Omega-6 nın yaklaşık dört katıdır) çözünebilir ve çözünemez liflerce zenginliği ve bir çeşit bitkisel östrojen olan lignanların en zengin kaynağı olması nedeniyle keten tohumu beslenme uzmanları tarafından sıklıkla önerilir. Lignanlar, hormonlara bağlı kanser türlerinde (göğüs, prostat vb.) seks hormonlarına müdahale ederek kansere karşı koruma yapar; tümör hücrelerinin büyümesini engeller. Keten tohumunda bulunan lignanlar birer doğal SERM8217;dir (östrojeni seçerek alan modülatörler); östrojen kullanımının zararlarından korurken tüm diğer olumlu etkilerinden de yararlanmayı sağlarlar. Örneğin; östrojenin kemiklerde bağlantı kurup büyümeyi sağlamasına izin verirken; hasar verebileceği göğüs ve rahim içi gibi hassas bölgelere girmesine izin vermezler. Fazladan bir hücre büyümesi olmadığında kanser riski azalır. Keten tohumu 100 gramda toplam 240.6 mg. bitkisel östrojen içerirken, birçok diğer gıda maddesinde bu 100 gramda 17 mg.8217;ı geçmez.

  İçerdiği lifin yaklaşık olacak üçte ikisi suda çözünemeyen, geri kalanıysa çözünen lif özelliğini taşır.

  Suda çözünmeyen lifler dışkı yoğunluğunu arttırarak, bağırsak geçiş zamanını azaltarak kabızlığı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı etki yaparlar.

  Keten tohumunda bulunan suda çözünür lifler (mucilage zamkı/sakızı) kan şekeri seviyesini korur, kolesterol seviyesini düşürürler. Beslenmedeki yüksek lif miktarının kanser önleyici etkileri de söz konusudur.

  Gebelikte Keten Tohumu Kullanımı

  Beslenmede ideal yağ asiti dengesini sağlamak için, ana yağımızı tekli doymamış yağ asiti oranı yüksek soğuk sıkım zeytinyağı olarak seçmeli, doymuş ve transyağları (hidrojene) minimuma indirmeli, tahıla - ekmeğe bağlılığımızı düşürmeli, bol bol yeşil yapraklı gıdalar tüketmeli ve mutfağımızı keten tohumuyla takviye etmeliyiz.

  Keten tohumu içerdiği alfa-linolenik asit (N-3 yağ asitlerinin en önemli üyesi) açısından besinlerin en zenginidir. Alfa-linolenik asitin bir kısmı, vücutta uzun zincir N-3 yağ asitleri EPA ve DHA ya dönüşürler ki bunlar iyi kolesterolü yükseltir, yüksek tansiyonda düşürücü etki yapar, kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır, plazma trigliserid düzeyini, aritmi riskini azaltır. Dolayısı ile alfa-linolenik asitin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir. Keten tohumu üzerine yapılan araştırmalar, düzenli keten tohumu kullanımının dolayısı ile alfa linolenik yağ tüketiminin, arterioskılerozun (damar sertliği) gelişmesini önleyebileceğini, iltahabi hastalıklarda olmalı ve otobağışıklık rahatsızlıklarında etkili olabileceğini göstermektedir. N-3 çe dengeli beslenmenin kanseri engelleyici özellikleri de tespit edilmiştir. Yağ asitleri dengesinin N-6, doymuş yağ asitleri ve trans yağlar tarafına kayması sadece daha az N-3 tüketmemiz anl***** gelmemekte aynı zamanda bu yağlar, alfa-linolenik yağ asitinin uzun zincir N-3 yağ asitlerine dönüşmesi engelleyerekte vücudumuz N-3 yağ asitlerinden gerekli faydayı sağlamasını engellemiş olurlar.

  Keten tohumunu doğal ürün dükkanlarından veya aktarlardan temin edebilirsiniz. Tazeliğini anlamak için çimlenip çimlenmediğine bakabilirsiniz, eğer çimlenmiyorsa aldığınız yere iade ediniz. Keten tohumları sert olduğundan dikkatli bir çiğnemede bile yeterince öğütülemeyebilirler, bu da yeterince sindirilmeden vücuttan atılmalarına sebep olur. Öğütülmüş keten tohumunun sindirimi çok daha kolaydır. Keten tohumlarını öğüterek yersek onun şifai özelliklerinden daha fazla f]]> Keten Tohumu Yağı Kullanımı https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-yagi-kullanimi.html Thu, 06 Dec 2018 04:50:30 +0000 Keten bitkisinin tohumlarından sıkma yöntemiyle elde edilen bir yağdır. Keten tohumu yağı (Flax seed oil) yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asitleri, bol miktarda p Keten bitkisinin tohumlarından sıkma yöntemiyle elde edilen bir yağdır.

  Keten tohumu yağı (Flax seed oil) yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asitleri, bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir. 100 gr. keten yağı 13,4 mg. E vitamini içerir. İçerdiği N–3 yağ asidi oranı, Omega–6 nın yaklaşık dört katıdır.

  Keten Tohumu Yağı Kullanımı]]>
  Keten Tohumu Yan Etkileri https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-yan-etkileri.html Fri, 07 Dec 2018 00:23:22 +0000 Susama benzeyen, ancak kahverengi olan, parlak bir madde keten tohumu. Özellikle gıda sanayisinde, başta ekmekler, kurabiyeler, börekler olmak üzere pek çok unlu mamullere katılarak da kullanılıyor. Keten tohumunu yağ, Susama benzeyen, ancak kahverengi olan, parlak bir madde keten tohumu. Özellikle gıda sanayisinde, başta ekmekler, kurabiyeler, börekler olmak üzere pek çok unlu mamullere katılarak da kullanılıyor. Keten tohumunu yağ, tohum, ya da öğütülmüş toz şeklinde kullanmak mümkün. Doğal Tıp Derneği Başkanı Dr. Ender Saraç, Amaca göre kullanım şekli değişir. Bazen kabuklu, bazen de kabuksuz tüketmek gerekebilir. Yeterince posalı, lifli gıda tüketmeyen insanlara bunu öğütmeden vermek daha yararlı.

  Çekirdek haliyle, posalı, lifli şekilde tüketmek daha iyi. Normal hazım yapabilen bir insan, çekirdek haliyle tüketebilir. Bazı kişilerde belki gaz yapabilir, ama bu kişilere de keten tohumunun üzerine bir fincan rezene çayı içmelerini öneriyorum ve sorun ortadan kalkıyor. Keten tohumunun bilinen ciddi bir yan etkisi yok diyor.

  Keten Tohumu Yan Etkileri

  Keten tohumunun en büyük etkisi, müshil, yani bağırsakları çalıştırıcı olması. Uzmanlar özellikle de kabızlık sorunu olan kişilere keten tohumunu öneriyorlar. Genellikle tohumların tüketildiğini, ancak son yıllarda keten tohumu yağının da yaygınlaşmaya başladığını belirten Saraç, Keten tohumu yağı bağırsakları çalıştırırcı, temizleyici ve iç organların yüzeylerini rahatlatıcı olarak kullanılıyor. Ayrıca cildi yumuşatıyor ve öksürüğe karşı iyi geliyor. Kolay bozulan bir şey değil. Yani herhangi bir kavanozda uzun süre saklanabilir. Ayrıca ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak da kullanılabilir. Öksürükte, gıcıkta, ses kısıklığında ve de gastrit gibi mide sorunlarında da olumlu etkisi var diyor. Keten tohumunun ciddi miktarda B12 vitamini içerdiğini de sözlerine ekleyen Saraç, özellikle vejetaryenlerin keten tohumu alımına dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor. Saraç, Son yıllarda dünyada vejetaryenlik çok arttı. Vejetaryenlerin en çok dikkat etmesi gereken konular ise kansızlık açısından demir, çinko ve B12 vitamini. Demir ve çinko doğadaki pek çok bitkide var. Ama hayvanlar ve hayvansal protein dışında B12'nin yüksek oranda bulunduğu tek gıda keten tohumu. Dolayısıyla keten tohumu, özellikle vejetaryenler için Vitamin B12 açısından çok gerekiyor.”

  ]]>
  Keten Tohumu Yağının Faydaları https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-yaginin-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 18:38:48 +0000 KOLESTEROL VE TANSİYONU DÜZENLER, KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUMA SAĞLAR: Araştırmalar keten tohumu yağının kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini azalttığını saptamıştır. Keten KOLESTEROL VE TANSİYONU DÜZENLER, KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUMA SAĞLAR: Araştırmalar keten tohumu yağının kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini azalttığını saptamıştır. Keten tohumu yağının kullanımı yüksek tansiyon, kolesterol ve anjin'i de önlemektedir. Boston's Simmons College’ de yapılan bir araştırma keten tohumu yağının ikincil kalp krizlerini ve dolaşım bozukluklarını engellediğini ortaya çıkarmıştır.

  GUT VE CİLT HASTALIKLARINA KARŞI KORUMA SAĞLAR:
  Cilt hastalıklarında keten tohumu yağı yalnızca eklemlerdeki iltihabı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda hastalığın yükselttiği kolesterol oranını da düşürür. Gut hastalığında keten tohumu yağının kullanımı hastalığın neden olduğu eklem ağrılarını ve şişkinliği giderir.

  KABIZLIK, HEMOROİD VE DİVERTİKÜLER RAHATSIZLIKLARA KARŞI KORUMA SAĞLAR:
  Keten tohumu elyaflı yapısıyla bağırsaklardaki dışkının geçişini kolaylaştırarak kabızlık ve hemoroiti engeller. Safra taşlarını oluşumunu engeller ve oluşmuş taşları yok eder.

  AKNE, EGZAMA VE SEDEF HASTALIKLARINI İYİLEŞTİRİR:
  Keten Tohumu Yağının Faydaları Keten tohumu yağında bulunan temel yağ asidinin cildi iyileştirici özellikleri olduğu bilinmektedir. Kırmızı lekeler, sedef gibi deri hastalıkları, EFA’nın antiinflamatuar etkilerine direnemeyip yok olurlar. Güneş yanıkları keten tohumu yağıyla tedavi edildiğinde daha hızlı iyileşir.

  SAÇ VE TIRNAKLARI BESLER:
  Keten tohumu yağında bolca bulunan Omega–3 yağ asitlerinin saç ve tırnakların sağlıklı büyümesine etki ettiği gözlemlenmiştir.

  UYUŞUKLUK VE KARINCALANMA GİBİ BOZUKLUKLARA SEBEP OLAN SİNİR SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARINI AZALTIR:
  Keten tohumu yağındaki EFA’lar sinir tepilerinin iletimini hızlandırır. Bu yağın sinir besleyici özellikleri Parkinson hastalığının tedavisinde ve diyabet, skleroz gibi hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılabilir.

  KANSER RİSKİNİ AZALTIR VE YAŞLANMA ETKİLERİNİ GECİKTİRİR:
  Keten tohumu yağında bulunan lignanların göğüs, kolon, prostat ve hatta deri kanserine karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. Toronto Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, göğüs kanserine yakalanan kadınların, kanserin ilerleme derecesine bakılmaksızın, keten tohumu yağıyla yapılan tedaviye cevap verdiklerini saptamıştır. Çalışmalar lignanların yaşlanmanın çeşitli etkilerini de geciktirdiğini ortaya çıkarmıştır.

  MENOPOZ BELİRTİLERİNİ, ADET KRAMPLARINI VE KADINLARDA KISIRLIĞI TEDAVİ EDER:
  Keten tohumu yağındaki hormon dengeleyici lignanlar ve bitki östrojenleri, kadınların östrojen ve progesteron oranını dengelemeye yardımcı oldukları için adet sorunları ve menopozla savaşta çok yararlıdırlar. Keten tohumu yağı rahim fonksiyonlarını arttırır ve bu yüzden kısırlık problemlerini ortadan kaldırır.

  PROSTAT, ERKEKTE KISIRLIK VE İKTİDARSIZLIĞA KARŞI ETKİLİDİR:
  Keten tohumu yağındaki EFA’lar, prostatın şişip iltihaplanmasını engeller. Prostatın belirtisi olan idrar torbası şişmesi bu yağın kullanımından sonra azalır. EFA’lar aynı zamanda sperm sağlığını da korur ki bu da erkelerde kısırlık tedavisinde çok önemlidir. EFA’lar penise kan pompalanmasını hızlandırarak, iktidarsızlığı ortadan kaldırır.

  Keten tohumu yağının kullanım esnasında ısı]]> Keten Tohumu Yağı https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-yagi.html Fri, 07 Dec 2018 18:58:59 +0000 Keten Tohumu Yağı, yüksek oranda doymamış, fazla olmasa da doymuş yağ, bolca potasyum, ufak miktarda magnezyum, çinko ve birçok değişik vitaminler içerir. 100 gr keten tohumu yağı içeriğinde 13, 4 mg E vitamini barındı Keten Tohumu Yağı, yüksek oranda doymamış, fazla olmasa da doymuş yağ, bolca potasyum, ufak miktarda magnezyum, çinko ve birçok değişik vitaminler içerir. 100 gr keten tohumu yağı içeriğinde 13, 4 mg E vitamini barındırır. Mevcut olan N-3 yağ asidi miktarı omega – 6’ nın yaklaşık 4 katı kadardır.

  Bitkisel östrojen olarak bilinen lignanların en fazla bulunduğu keten tohumu, diyetisyenler tarafından oldukça sık önerilir. Keten tohumunda bulunan lignanlar, hormonlarla ilgili kanser çeşitlerinde örneğin prostat,  göğüs vb. kanser türlerinde seks hormonlarına baskı yaparak kansere karşı bir nevi koruma sağlar. Ayrıca tümör hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini durdurur ve yeniden bir hücre oluşmaması ve var olan hücrenin büyümemesini sağlayarak kanser riskini azaltır.

  Keten tohumunun dış yüzünde selüloz tabakası bulunması nedeni ile direkt olarak kullanıldığında insan vücudun da selülozu eritecek ve parçalayacak enzim bulunmadığından dolayı içerisindeki birçok yararlı maddelerden kullanan kişiler yeterince fayda sağlayamaz. Bu nedenden dolayı soğuk olarak preslenen keten tohumu yağını natürel olarak tüketilmesinin çok daha faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  Beslenme uzmanlarına göre gerekli olan yağ asidini dengede tutmak için, kullanılan temel yağları doymamış yağ oranı yüksek olan soğuk sıkım olarak bilinen zeytinyağı tercih edilmeli. Doymuş yağ asit oranı fazla olan (hidrojene) trans yağları en aza indirilmeli. Tahıl ürünlerini özellikle ekmeğe bağımlılığı en aza indirilmeli ve sıklıkla yapraklı sebzeler tercih ederek mutfaklara keton tohumu yağı takviyesinde bulunulmalıdır.Keten Tohumu Yağı

  Keten tohumu yağı, içinde bulundurduğu alfa-linolenik asit (N-3 yağ asitlerinin en önemlisidir) ve bu nedenle gıdaların en zenginidir. Alfa –linolenik asidin belli bir bölümü vücutta uzun halkalar N-3 yağ asitleri EPA ve de DHA dönüşerek yüksek tansiyonu dengeler ve iyi kollestrolü yükseltir. Kanda meydana gelen pıhtılaşmayı azaltır, özellikle alfa- linolenik asidin kronik kalp hastalığı oluşumunu azalttığı bilimsel kanıtlanmıştır.

  Bu durumda mutfaklarda keten tohumu yağına yer verilerek rahatlıkla hamur işlerinde, salatalarda, tatlılarda, çorbalarda, sebzelerde ve her çeşit yemeklerde sağlıklı bir şekilde kullanılmalıdır. Keten tohumu yağının tüketimi anında yüksek ısıya maruz bırakılmaması gerekmektedir. Bu nedenle kullanım esnasında salatalarda ve hazırlanan yemeklerde pişirildikten sonra ilave edilmelidir.

  Keten Tohumu Yağı, Cilt Ve Gut Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar:

  Keten tohumu yağı, cilt rahatsızlıklarında yalnızca eklemlerde bulunan iltihabı azaltmanın yanı sıra bu rahatsızlığın sebep olduğu kolesterol seviyesini düşürür. Keten tohumu yağı gut rahatsızlığından dolayı meydana gelen şişlikleri ve eklem ağrılarını giderir.

  Keten Tohumu Yağı, Sedef Egzama Ve Akne Rahatsızlıklarına İyi Gelir:

  Keten tohumu yağı içerisinde bulundurduğu yağ asidinin ciltte onarıcı ve iyileştirici etkisi bulunduğu bilinmektedir. Sedef hastalığı, kırmızı lekeler ve benzeri deri rahatsızlıkları keten tohumu yağında bulunan EFA’NIN antinflamatuar etkilerine fazla direnemeyerek kaybolurlar. Bunların yanı sıra keten tohumu yağı güneş yanıkları tedavisinde kullanıldığında hızlı bir iyileştirme sağladığı bilinmektedir.

  Keten Tohumu Yağı, Tırnakları Ve Saçları Besler:

  Keten tohumu yağı, içerisinde bol miktarda barındırdığı omega-3 yağ asitlerinin tırnakların ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasında etkili olduğu gözlenmiştir.

  Keten Tohumu Yağı, Kanser Oluşumunu En Aza İndirir ve Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir:

  Keten tohumu yağı bünyesinde bulundurduğu lignanların kolon, prostat, göğüs ve cilt kanserlerine karşı bir koruma sağladığına inanılmaktadır.

  Keten Tohumu Yağı, Kadın Kısırlığı Ve Menopoz Rahatsı]]> Keten Tohumu Tedavide Kullanımı https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-tedavide-kullanimi.html Sat, 08 Dec 2018 13:34:37 +0000 Keten tohumu antimantari, antimitoz ve antioksidan özellikler taşır. Keten tohumlarında bulunan müsilaj, bağırsakta su çekip şişerek,mekanik m Keten tohumu antimantari, antimitoz ve antioksidan özellikler taşır.

  Keten tohumlarında bulunan müsilaj, bağırsakta su çekip şişerek,mekanik müshil olarak tesir eder. Ketenin bu etkiyi göstermesi biraz zaman alır fakat tahriş yapmama gibi önemli bir avantaja sahiptir. Yine bu özelliğiyle diğer müshillere nazaran daha uzun süre kullanılabilir. Ayrıca içerdiği yağda müshil yapıcı etkiye destek sağlar.

  Keten Tohumu Tedavide Kullanımı

  Eski Mısırlılar zamanından beri bu amaçla kullanıldığı bilinmektedir.

  Yine müsilajın yumuşatıcı etkisinden dolayı gastrit, mide ülseri gibi sindirim sistemi tahrişlerinde de kullanılır.

  ]]>
  Keten Tohumu Faydaları https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 20:49:25 +0000 * Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir. * Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa iyi gelir. * Kemikleri güçlendirir. Özellikle menopoz dön
  * Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir.
  * Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa iyi gelir.
  * Kemikleri güçlendirir. Özellikle menopoz döneminde yararlıdır.
  * Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  * Menopoza bağlı şikâyetleri hafifletir.
  * Kalp-damar hastalıklarından korur.
  * LDL Kolesterol ve Trigliserit seviyesini düşürür.
  * Yüksek tansiyonu düşürür.
  * Romatizmal hastalıkları önler.
  * Sinir sistemini güçlendirir.
  * Hafızayı güçlendirir.
  * Kan şekerini dengeler.
  * Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.
  * Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir.
  * Haricen kullanılarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
  * Egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır.
  * Nasırlarda kompres olarak kullanılır.
  * Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar.
  * Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.
  * Öksürüğü giderir.
  * Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak
  kullanılır.
  * Lifleri sanayide, özellikle dokumacılıkta kullanılır.
  * Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir
  * Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa karşı iyi gelir
  * Kemikleri güçlendirir. Özellikle menopoz döneminde yararlıdır
  * Bağışıklık sistemini güçlendirir
  * Menopoza bağlı şikâyetleri hafifletir
  * Kalp-damar hastalıklarından korur
  * Kolesterol, şeker seviyesini dengeler
  Keten Tohumu Faydaları * Yüksek tansiyonu düşürür
  * Romatizmal hastalıkları önler
  * Sinir sistemini güçlendirir
  * Hafızayı güçlendirir
  * Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir
  * Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir
  * Haricen kullanılarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar
  * Egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır
  * Nasırlarda kompres olarak kullanılır
  * Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar
  * Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir
  * Öksürüğü giderir
  * Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılır
  * Lifleri sanayide, özellikle dokumacılıkta kullanılır

  Keten tohumu nasıl tüketilir

  * Kaynatılarak içilebilir.
  * Dövülerek, öğütülerek toz haline getirilebilir. Bir kaşık ağza
  atıldıktan sonra arkasından su içilebilir.
  * Kavrulmuş olarak tüketildiğinde daha lezzetli olur. Keten tohumunun
  çok özel bir tadı veya kokusu yoktur, ama kavrulunca güzel bir tada
  kavuşur.
  * Tohum şeklinde tüketilecekse iyice çiğnenmelidir.
  * Sizler de mutfakta keten tohumunu el altında bulundurarak, onu öğütülmüş halde salatalarınıza, yoğurdunuza, müslinize serpebilir, fırında yaptığınız hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz.

  ]]>
  Keten Tohumu Kullanımı https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-kullanimi.html Sun, 09 Dec 2018 03:46:23 +0000 Günde bir kez tercihen yatmadan önce 1-2 çay kaşığı tohum yenir, üzerine 2 bardak su içilir. Öksürüğe, nezleye, üşütmeye karşı 1 çorba kaşığı keten tohumu Günde bir kez tercihen yatmadan önce 1-2 çay kaşığı tohum yenir, üzerine 2 bardak su içilir.

  Öksürüğe, nezleye, üşütmeye karşı 1 çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda 10 dakika kaynatılır; 3-5 dakika bekletilip süzüldükten sonra içilir.
  Bu çayın buharı burundan teneffüs edilir.
  Akciğer hastalıkları ve zatürede 80 gr. keten tohumu 40 gr. rezene tohumuna karıştırılarak az sıcak suda lapa yapılır ve iki tülbent arasına konarak göğse ve sırta yerleştirilir.
  Çıban, gece yanığı ve eziklerin iyileştirilmesinde 80 gr. keten tohumu ile 40 gr ebegümeci lapası yapılarak yaranın üzerine konur.
  Böbrek ağrısı ve kramplarda iki çay kaşığı keten tohumu 6 fincan suda 10 dakika kaynatılıp, 5 dakika bekletilip süzülür.

  Keten Tohumu KullanımıKeten tohumu nasıl tüketilir

  * Kaynatılarak içilebilir.
  * Dövülerek, öğütülerek toz haline getirilebilir. Bir kaşık ağza
  atıldıktan sonra arkasından su içilebilir.
  * Kavrulmuş olarak tüketildiğinde daha lezzetli olur. Keten tohumunun
  çok özel bir tadı veya kokusu yoktur, ama kavrulunca güzel bir tada
  kavuşur.
  * Tohum şeklinde tüketilecekse iyice çiğnenmelidir.
  * Sizler de mutfakta keten tohumunu el altında bulundurarak, onu öğütülmüş halde salatalarınıza, yoğurdunuza, müslinize serpebilir, fırında yaptığınız hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz.

  ]]>
  Keten Tohumu Nedir ? https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 17:40:54 +0000 Şifalı bitkiler sadece özleriyle değil aynı zamanda tohumlarıyla da fayda oluşturabilir.. Bu bitkilerden biri olan keten tohumu mide ve bağırsak problemlerinden tutun kemikleri güçlendirmesine kadar bir çok hususta Şifalı bitkiler sadece özleriyle değil aynı zamanda tohumlarıyla da fayda oluşturabilir.. Bu bitkilerden biri olan keten tohumu mide ve bağırsak problemlerinden tutun kemikleri güçlendirmesine kadar bir çok hususta yardımcı oluyor. Keten tohumunun başka ne gibi faydaları olduğunu bu yazımızda sunacağız.. Hepinize sağlıklı bir yaşam geçirmeniz dileğiyle..

  Omega-3, omega-6 yağ asitlerinin iyi bir kaynağı olan keten tohumu, yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif içerir, göğüs, kolon, prostat kanserine karşı koruyucu olan lignanların kaynağıdır.

  Günde 1 yemek kaşığı keten tohumu tüketilmesi yeterlidir. Hamile, emziren kadınlar ve küçük çocukların ise kullanmaması önerilir. Yeterli miktarda balık tüketmiyorsanız (Omega-3 yağ ihtiyacınızı karşılamak için), hamur işlerine de keten tohumu ekleyebilirsiniz.

  Keten tohumları sert olduğundan dikkatli bir çiğnemede bile yeterince öğütülemeyebilirler, bu da yeterince sindirilmeden vücuttan atılmalarına sebep olur. Öğütülmüş keten tohumunun sindirimi çok daha kolaydır. Keten tohumunu öğütmek için karabiber veya kahve el değirmenleri ya da bu tip tohumları öğütmek için özel olarak üretilmiş
  elektrikli öğütücüler kullanılabilir.

  Keten Tohumu Nedir

  Keten tohumu oda sıcaklığında bir yıl tazeliğini korur. Öğütülmüş keten tohumu ise 30 gün boyunca hava geçirmez kapaklı bir kavanozda saklanabilir.

  ]]>
  Keten Tohumu https://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu.html Mon, 10 Dec 2018 06:29:02 +0000 OMEGA-3 ( N-3 ) yağ asitleri içeren besinlerin sağlığımız açısından önemini belgeleyen araştırma sonuçları arttıkça, beslenme uzmanları, doktorlar ve tüketicilerin, balık yağı ve keten tohumuna ilgileri a OMEGA-3 ( N-3 ) yağ asitleri içeren besinlerin sağlığımız açısından önemini belgeleyen araştırma sonuçları arttıkça, beslenme uzmanları, doktorlar ve tüketicilerin, balık yağı ve keten tohumuna ilgileri arttı. Bu ürünlere yönelişin artmasındaki diğer önemli unsur da, vücudumuzun üretemediği N-3 yağ asitlerinin, mutlaka dışarıdan besin yoluyla alınmasının gerekliliği. Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asidi, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir.

  Keten Tohumu Besin Değerleri

  100 gr. keten yağı 13.4 mg. E vitamini, 100 gr. keten tohumu ise yaklaşık 450 kcal. içerir daha uygun sanki. Keten tohumunun amino asit profili soya ununa benzer özellikler gösterir. İçerdiği N-3 yağ asiti oranı, (Omega-6 nın yaklaşık dört katıdır) çözünebilir ve çözünemez liflerce zenginliği ve bir çeşit bitkisel östrojen olan lignanların en zengin kaynağı olması nedeniyle keten tohumu beslenme uzmanları tarafından sıklıkla önerilir. Lignanlar, hormonlara bağlı kanser türlerinde (göğüs, prostat vb.) seks hormonlarına müdahale ederek kansere karşı koruma yapar; tümör hücrelerinin büyümesini engeller. Keten tohumunda bulunan lignanlar birer doğal SERM’dir (östrojeni seçerek alan modülatörler); östrojen kullanımının zararlarından korurken tüm diğer olumlu etkilerinden de yararlanmayı sağlarlar. Örneğin; östrojenin kemiklerde bağlantı kurup büyümeyi sağlamasına izin verirken; hasar verebileceği göğüs ve rahim içi gibi hassas bölgelere girmesine izin vermezler. Fazladan bir hücre büyümesi olmadığında kanser riski azalır. Keten tohumu 100 gramda toplam 240.6 mg. bitkisel östrojen içerirken, birçok diğer gıda maddesinde bu 100 gramda 17 mg.’ı geçmez.

  İçerdiği lifin yaklaşık olacak üçte ikisi suda çözünemeyen, geri kalanıysa çözünen lif özelliğini taşır.

  Suda çözünmeyen lifler dışkı yoğunluğunu arttırarak, bağırsak geçiş zamanını azaltarak kabızlığı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı etki yaparlar.

  Keten tohumunda bulunan suda çözünür lifler (mucilage zamkı/sakızı) kan şekeri seviyesini korur, kolesterol seviyesini düşürürler. Beslenmedeki yüksek lif miktarının kanser önleyici etkileri de söz konusudur.

  Beslenmede ideal yağ asidi dengesini sağlamak için, ana yağımızı tekli doymamış yağ asidi oranı yüksek soğuk sıkım zeytinyağı olarak seçmeli, doymuş ve trans yağları (hidrojene) minimuma indirmeli, tahıla - ekmeğe bağlılığımızı düşürmeli, bol bol yeşil yapraklı gıdalar tüketmeli ve mutfağımızı keten tohumuyla takviye etmeliyiz.

  Keten tohumu içerdiği alfa-linolenik asit (N-3 yağ asitlerinin en önemli üyesi) açısından besinlerin en zenginidir. Alfa-linolenik asitin bir kısmı, vücutta uzun zincir N-3 yağ asitleri EPA ve DHA ya dönüşürler ki bunlar iyi kolesterolü yükseltir, yüksek tansiyonda düşürücü etki yapar, kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır, plazma trigliserid düzeyini, aritmi riskini azaltır. Dolayısı ile alfa-linolenik asitin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir. Keten tohumu üzerine yapılan araştırmalar, düzenli keten tohumu kullanımının dolayısı ile alfa linolenik yağ tüketiminin, arterioskılerozun (damar sertliği) gelişmesini önleyebileceğini, iltihabi hastalıklarda olmalı ve oto bağışıklık rahatsızlıklarında etkili olabileceğini göstermektedir. N-3 dengeli beslenmenin kanseri engelleyici özellikleri de tespit edilmiştir. Yağ asitleri dengesinin N-6, doymuş yağ asitleri ve trans yağlar tarafına kayması sadece daha az N-3 tüketmemiz anlamına gelmemekte aynı zamanda bu yağlar, alfa-linolenik yağ asitinin uzun zincir N-3 yağ asitlerine dönüşmesi engelleyer]]>